"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

Kursutvärdering Specialpedagogens och speciallärarens yrkesfunktion

Utvärderingen avser kursen Specialpedagogens och speciallärarens yrkesfunktion och är besvarad av studenter som var registrerade på kursen under höstterminen 2024.

Information om enkäten

Kurskod: 6SP052
Kursens lärare: Kursansvarig: Anneli Nielsen
Kursperiod: 2410 - 2412
Utvärderingens sammanställningsdatum: 240110
Form för utvärdering: Digital enkät
Antal registrerade/deltagare i kursvärderingen: 135/81 (60% svar)

1. Sammanfattning av studenternas uppfattningar om kursen:

Tack till alla som tog sig tid att svara på kursutvärderingen! Vi är mycket glada och tacksamma för er fina återkoppling och för era konstruktiva tankar om hur kursen kan utvecklas. I vårt arbete med kursutveckling tar vi hänsyn till alla era synpunkter. Här följer en sammanfattning av de delar som
lyfts fram i kursutvärderingen. I varje del lyfts några exempel på kommentarer från studenter in i texten.

Kursen som helhet
I kursutvärderingen framgår att studenterna är nöjda med kursen som helhet, att den varit lärorik och givande att läsa. Flera studenter upplever också att kursen som helhet har ”hängt ihop”. I kommentarerna lyfts bland annat lärarna, föreläsningarna, kursplaneringsdokumentet, strukturen,
upplägget, uppgifterna och organisationen fram som positiva delar i kursen. Här är några kommentarer som exemplifierar detta:

  • Framför allt lärarna ska ha en eloge för ert lugn och humor. Föreläsningarna gör ni så givande och det är trevligt med inslag av privata bilder eller berättelser ifrån era yrkeserfarenheter. Ert peppande och styrkande ord har gjort att man har trott på sig själv och vågat ta ut svängarna lite mer!
  • ÄLSKADE instuderingsstödet, att få en "checklista" för varje vecka! Utan hade jag nog lätt fått lite panik och härdsmälta i hur jag skulle lägga upp uppgifterna i en hanterbar ordning. Nu kändes det tryggt och lugnt! TACK!
  • Debatten, veckans tema, veckoplaneringen, de vägledande samtalen, intervju med specialpedagog, roliga, omväxlande uppgifter, tema-diskussionerna!
  • Tydlighet, struktur med veckoscheman. Tillgänglighet från lärare och frågestunder ofta. Bra samma basgrupp fortsatte, då det var många moment som skulle genomföras muntligt i basgrupp var det en stor fördel att vi redan kände till varandra.
  • Otroligt intressanta och givande teman. Efter denna kurs känner jag mig mer kompetent som specialpedagog och förstår mer och mer vad denna utbildning kommer att ge mig för kompetens.
  • Väldigt intressant och lärande kurs. kommer ta med mig mycket i min blivande roll som speciallärare.
  • Fokuset på att vi ska göra saker för vårt eget lärande, inte att det bara ske en massa inlämningar för inlämningarnas skull.
  • Jag är supernöjd med allt i kursen, framför allt de delar som utmanade mig i att reflektera kring min yrkesroll. Jag har också fått redskap som är helt avgörande i mitt arbete. Tack!

I resterande del av sammanställningen redogörs för studenternas svar på de olika frågorna i utvärderingen. I slutet av sammanställningen lyfts förslag på förändringar som kan komma att genomföras inför nästa gång kursen går.

Kursens FSR
Studenterna uppfattar till allra största del att de i mycket hög eller hög grad givits möjligheter att nå kursens FSR. Studenterna framhåller att det funnits en tydlig koppling mellan kursens innehåll (inslag, litteratur och uppgifter) och kursens FSR. De lyfter också bland annat att det varit gott om tid
för uppgifterna i kursen och att det också funnits tid för reflektion. Studenterna beskriver att kursens struktur, kursplaneringsstödet, lärarnas stöd, öppna zoomklassrummen och gruppens gemensamma diskussioner utgjort en bra grund för lärande. Det finns också studenter som upplever att det varit svårt att hinna med att fördjupa sig i alla delar i kursen och att det varit alltför mycket litteratur. Här är exempel på några kommentarer om kursens FSR:

  • Alla olika delar har behandlats i en ordning som jag upplever har hjälpt mig mot FSR:en då det hela tiden byggts på varandra.
  • Kursens innehåll har varit så givande, lärorikt och framför allt gett en nya insikter! Jag tycker kursens alla delar har varit relevanta i förhållande till kursens FSR.

Innehåll och form
Undervisningens innehåll och form har i mycket hög eller hög grad uppfattats som relevant i relation till kursens FSR. Studenterna beskriver att det varit en bra balans mellan ”självstudier, övningsuppgifter, gruppdiskussioner och föreläsningar” och att det varierade innehåller och de varierade formerna för examination varit givande, med både skriftliga individuella inlämningar,
gruppdiskussioner och praktiska inslag. Många studenter lyfter fram basgruppen och att den varit viktig på många olika sätt. Det är dock viktigt att notera att några få studenter inte är nöjda med arbetet i basgruppen.
Här är exempel på kommentarer om innehåll och form:

  • Jag har uppskattat variationen av undervisning, föreläsningarna har varit givande och bidragit med kunskap. Litteraturen har varit relevant och uppgifterna har varierat och det har också varit bra.
  • Mycket bra att vi fick bearbeta litteraturen i grupperna och där välja om vi ville göra det skriftligt eller muntligt. Det gav mig mindre stress. Även bra att alla skulle skriva skriftligt först med en fråga att diskutera.
  • Mycket uppskattat med mycket tid för att diskutera i basgruppen. Bidrar både till förtrogenhet och kompetenshöjande.
  • Mycket givande med workshops under första inneveckan inför uppgift 1, att genomföra handledning av en lärare. Mycket bra med att öva på samtalsfärdigheterna.
  • Roligt med de praktiska inslagen, så att det blev lite mer verklighetsförankrat än att sitta och läsa och skriva bara. Det är ju det här vi ska jobba med praktiskt ute i verksamheterna, så det är väldigt uppskattat att vi faktiskt får träna på dessa också. Tack för det!

En student lyfter att det varit mycket arbete på kort tid och att det därmed varit svårt att hinna fördjupa sig i de olika områdena. En student önskar mer inslag av konflikthantering och att det inslaget ska placeras tidigare i kursen.
I kommentarerna tipsar studenterna om hur kursens innehåll kan utvecklas. Några studenter önskar mer fokus på förskola och andra önskar lite annat innehåll på föreläsningarna. Några studenter lyfter olika önskemål om campusveckornas innehåll och form - några studenter önskar mer innehåll på
distans och fler inspelade föreläsningar och flera studenter önskar mer konflikthantering och att det inslaget och även andra föreläsningar under mellanveckan skall flyttas till tidigare i kursen. En student lyfter att det varit svårt att boka in träffar med gruppen då flera arbetar heltid samtidigt som de
studerar. Här är exempel på kommenterar som föreslår ändringar i innehåll och form rörande till exempel öppna zoomklassrummen, gruppindelning, gruppdiskussioner under campusveckorna och innehållet i
föreläsningar:

  • Zoom-frågestunderna hade kanske kunnat struktureras upp mer, kanske genom att samla in frågor innan och ha ett tema, tex denna vecka formaliafrågor, eller denna v. frågor kring bara uppg 6 osv, (det kanske var upplagt så, men jag upplevde det ibland bli lite svävande)?
    Det är det enda jag kan komma på. Jag tycker denna kurs varit så bra!
  • Går det att lösa så att de avslutade diskussionerna inte ligger efter varandra på samma dag, så hade det varit bra. Under den sista diskussionen var vi helt slut och jag kände att jag hade kunnat få ut mer av den om den inte legat sist under en lång dag med bara diskussioner.
  • Ibland när vi släpptes ut i basgruppen med frågor utan återsamling kom det upp väldigt personliga berättelser. Bra men kanske hade det varit bra att ha de tillfällena med en återsamling efteråt eller iaf på fm? Vi känner inte varandra så väl och det kändes ibland svårt och veta om de som berättat om väldigt privata upplevelser själva var beredda på att
    de skulle delge oss andra det och hur de kände sig när vi sedan sa hej då för dagen direkt efter.
  • Det här förslaget gäller hela terminen egentligen och inte bara denna kurs, men bakgrunden till det blev väldigt tydlig nu med tanke på innehåll och uppgiftsutformning. Jag vet att denna programomgång har ovanligt många förskollärare och jag har flera gånger saknat
    någon med samma lärarbakgrund som jag har i basgruppens diskussioner kring uppgifter och litteratur (…) Så det är mitt konkreta förslag - att samla in information om var vi jobbar/har tänkt jobba och utifrån det göra basgruppsindelningen, snarare än att bara köra
    bokstavsordning rakt av (även om jag förstår det sättet också).
  • Lyfta in mer exempel från andra verksamheter än förskola och skola för lägre åldrar. Väldigt sällan lyfts hela skolspannet fram i exempel. Samma sak känns det som mycket fokus i exempel som tas upp ligger på specialpedagogens arbete. Även om majoriteten av lärarna
    på kursen har bakgrunder som specialpedagoger så kanske man skulle belysa även speciallärarens situationer i större grad än vad som gjorts.

Kurslitteratur
Kurslitteraturen anses i mycket hög eller hög grad ha varit relevant utifrån kursens FSR. Generellt verkar de flesta vara nöjda med litteraturen.
Här är exempel på kommentarer om kurslitteraturen:

  • Kul att kunna lära av varandras valbara litteratur. Skapade även ett intresse och inspiration till att läsa in sig på mer.
  • Boken om yrkesetik med Anna Öhman som redaktör var också väldigt bra, skulle kunna vara en bra bok för alla att läsa.
  • Det fanns en del valbar kurslitteratur som jag inte hann ta del av men som hörde var relevant så det blir något framåt, mycket bra litteratur som kändes relevant och intressant.
  • Intressant litteratur som väcker många tankar, bjuder in till reflektioner och ökar förståelsen för olika fenomen.
  • Bra med litteratur och stort urval. Dock missade jag sidhänvisningarna eftersom de endast fanns i kursplanen.

Två studenter upplever att kurslitteraturen varit relevant i låg grad. I en kommentar lyfts att det funnits för lite litteratur riktad mot förskolan och några studenter önskar tydligare läshänvisningar
och sidhänvisningar till litteraturen i studieguiden istället för i kursplanen.

Examinationer
Examinationerna anses till övervägande del ha varit relevanta i mycket hög eller hög grad. Flera studenter lyfter fram att det varit en bra variation mellan de olika examinationerna och att de alla har varit givande och intressanta. Flera studenter uppskattar till exempel möjligheten att träna handledning på både kurskompisar och lärare i uppgift 1, att uppgift 4 varit ett bra och roligt
lärtillfälle, att det praktiska inslaget i uppgift 5 varit bra och att uppgift 6 varit lärorik. I synnerhet verkar grupparbeten och gruppdiskussioner vara en uppskattad form för lärande och examination. Specifikt uppgift 2 beskrivs som ett värdefullt tillfälle för lärande.
Här är exempel på kommentarer om examinationerna:

  • Diskussionsexaminationerna som sker utan examinator är mindre givande då vi ofta är samma personer som aktivt deltar.
  • Det är alltid nyttigt att få prata och diskutera i gruppen men också lämna in uppgifter där litteraturen gör att man får mer att prata och tänka kring ämnet.
  • Jag tycker särskilt bra om att det varje vecka var ett tema och ett litet "litteraturseminarium". På det här sättet upplevde jag att jag fick lättare att ta till mig av litteraturen och djupare förståelse genom fler infallsvinklar; vi alla har sett och fastnat för olika saker! Vilket gav intressanta och viktiga diskussioner. Sedan så är det såklart avhängt
    på vilken inställning studiegrupperna har till uppgiften, men jag känner att min grupp och jag var väldigt samstämd och alla var så intresserad. Kul med blandade skolformer också!
  • Som sagt uppskattade jag verkligen hela upplägget på kursen, uppgifternas ordning och sammanlänkning. Jag tyckte också att det var bra att vi fick diskutera kring uppgift 6 under vecka 49. Jag ville gärna få in flera perspektiv under diskussionsdelen i den skriftliga
    uppgiften men hade inte utrymmet och då kändes det väldigt skönt att få ett tillfälle att lyfta det muntligt med min basgrupp.
  • Alla inslag som innefattar grupparbete, också att få göra en kartläggning av skydds/riskfaktorer - man vill ha ännu mer av det praktiska, och verkligen få öva på sina nya kunskaper.
  • Det som bör bevaras är samtalsövningarna samt observationerna. Möjligen att man skulle få chansen att göra två mindre observationer - på två olika stadier? Alltså göra en observation på gymnasiet kanske, och sedan en på förskolan - för att få en bredare
    kompetens i slutändan.
  • Tidsspannet mellan uppgifter har varit superbra. Man känner ingen stress.

Studenterna ger också kritik rörande examinationer. Det är viktigt att återigen notera att det finns några enstaka studenter som inte uppskattat gruppinslagen och detta verkar framför allt sättas i relation till att inte alla i gruppen bidrar och är engagerade. En student önskar mer lärarnärvaro i gruppdiskussioner, en student lyfter att alla i gruppen inte deltagit aktivt under diskussionerna och menar att examinatorn borde våga underkänna den som inte är aktiv, en student framhåller att bedömningen inte varit likvärdig. Några student lyfter att basgruppen varit för stor. Det bör också
framhållas att flera studenter efterfrågar mer lärarnärvaro vid obligatoriska gruppinslag. Några studenter framhåller också att basgrupperna varit för stora och att de föredrar att arbeta i halv basgrupp. Studenterna ger en rad konstruktiva förslag på hur examinationerna kan utvecklas och en
del kritik mot otydligheter i uppgiftbeskrivningar. Här är exempel på sådana kommentarer:

  • Det har varit givande och intressanta diskussioner som examinationsformer. Dock skulle vi ha kunnat dela upp våra grupper i mindre grupper (max 5-6 i varje). Om grupprummen varit bredvid varandra så hade vi hellre sett att lärarna som lyssnade skulle ha kunnat gå mellan grupperna, istället för att alla 11-12 sitter tillsammans. Det blir lätt att några pratar mer än andra, alternativt att man kör "rundan", men att då diskussionerna riskerar att bli
    alldeles för ytliga istället. Så vi var väldigt överens i vår grupp att det blev för stora grupper - även om det var trevliga examinationsformer!
  • Kanske lite enklare arbetsgång kring de vägledande samtalen. Blev många moment, lite rörigt upplägg men själva uppgiften var väldigt lärorik.
  • Jag hade önskat att få mer konkret feedback på saker att tänka på i mitt skrivande iom att vi ska lära oss att skriva vetenskapliga texter. Saknade det i första skrivuppgiften i förra kursen (1b).
  • I uppgift 4 krävs det mycket förberedelsetid. I och med att en föreläsning ställdes in den dagen fick vi mer tid till förberedelse och det behövdes verkligen! Även om vi redan hade förberett ett dokument med argument innan. Så gärna ännu tydligare kring att det krävs tid
    till att förbereda argumenten inför debatten. Sen var själva debatten superrolig! :)
  • Våga underkänna på seminarier! Lågt deltagande bör inte godkännas.
  • Ett till diskussionsforum för uppgift 6 i pågående arbete och inte bara efter avslutad uppgift. Sen att tänka på tydligheten kring olika uppgifters ramar. Jag upplever att ”kraven” är väldigt olika beroende på vem man talar med. Känns också konstigt att frångå regler för
    akademiskt skrivande. Då syftar jag främst på uppgift 6 som varit lite oklar med referenskrav och utformning av text.
  • Tydligare och raka direktiv på antalet ord i uppgift 6. Att +/- 10% går bra men att överskrida då 3300 inte är okej. Det diskuterades livligt i min basgrupp gällande detta då några av oss, bland annat jag, arbetat hårt för att inte överskrida medan någon fått
    tillåtelse från lärare att skriva 3600 ord. En småsak kanske. Men 300 ord är mycket i exempelvis diskussionsdelen och om man siktar på VG.
  • Tillåta lite fler ord i uppgift 6, upplevde det väldigt svårt att avgränsa sig då kursen spänner över ett stort område. Kanske 4000 ord +/- 10%.
  • Viktigt också att alla blir bedömda på samma grunder, en lärare kan inte säga att en sak gäller utan att meddela övriga lärare /bedömare i uppgifter. Följer man en persons instruktioner kan man inte få nedslag från en annan bedömare - ökad kommunikation mellan er helt enkelt.

Kursens kravnivåer
Kursens kravnivåer uppfattas som höga eller mycket höga. Flera studenter skriver att kravnivån varit hög, bra och på avancerad nivå, men samtidigt relevant och lagom. Här är några exempel på kommentarer från studenter:

  • Jag tycker det är höga krav på oss studenter, på ett bra sätt. Jag känner verkligen att jag läser och utvecklas för min egen skull.
  • Det har varit mycket läsning, dock intressant läsning som har varit relevant inför de olika uppgifter vi har utfört. Är glad att jag tog mig an mycket utav kurslitteraturen.
  • Relativt låga, bortsett från uppgift 6 som jag upplever ligger på en hög eller för VG en mycket hög nivå. ... på ett positivt sätt! Menar alltså inte att det varit överkrav, utan mer hög kvalitet. Kändes i förväg som väldigt höga men har under genomförandets och bearbetningens gång under kursen upplevs mer hanterbart och lustfyllt.
  • Jag tycker kravnivån har varit bra. Kraven ska vara höga, men inte för höga. Precis så har jag upplevt det. Kanske snäppet för låga stundtals. Men det verkar också ha berott på vilken lärare som varit med och examinerat. Jag tror att det mest berodde på att vi var så många,
    att det blev svårt att känna att man kunde riktigt göra sin röst fullt ut hörd, då man så gärna vill att alla ska få chansen att få dela med sig av sina reflektioner.
  • Lagom höga. Vet inte än hur vi blivit bedömda på inskickade uppgifter... Men annars tycker jag nivån varit bra inte för slappt, inte för hårt, utan hanterbart. Dock var det svårt få till en bra genomtänk text på 3000 ord som täckte så mycket som möjligt av allt vi lärt oss m.h.a. litteraturen och som kändes relevant.
  • Det blir tydligt att det förväntas mycket av oss, att vi ska delta, bidra och utvecklas inom vår nya profession - det gör vi dessvärre inte utan att kraven som ställs är höga. Det sker i all välmening, och man får se det som en sporre till att vi utmanar oss inför vår kommande yrkesroll.

Kursens innehåll uppfattas övervägande ha haft mycket hög eller hög relevans för den kommande yrkesrollen. Några studenter upplever att kursen haft slagsida mot specialpedagogens yrkesfunktion och en student upplever att kursen haft slagsida åt speciallärarens yrkesfunktion.
Här är exempel på kommentarer om kursen relevans:

  • Jag tycker att denna kurs varit otroligt relevant inför min kommande yrkesroll. Jag tycker vi fått utforskat många delar av vad yrkesfunktionen går ut på och det har varit väldigt
    lärorikt. Kursens har även fått mig att tydligare reflektera över mina utvecklingsområden.
  • Absolut! Jag har både fått relevanta redskap och utmanats i mitt sätt att se på specialpedagogiska uppdraget. Otroligt bra med variationen mellan praktiskt och teoretiskt.
  • Allt har inte landat i mig ännu, men jag tror att det kommer att falla på plats med tid och erfarenheter. Mycket relevant innehåll i denna kurs, kommer ha stor användning av det jag lärt mig. Intressant litteratur som jag vill läsa ännu mer ingående framöver. Väcker lust att
    läsa mer.
  • Väldigt intressant allting! Överväldigande ibland att se på papper hur mycket som ryms i yrkesrollen. Kommer jag att fixa det sen? Å andra sidan ryms ju mycket i lärarrollen också, och det har jag ju fixat. Men ja, stort och svårt känns det ibland!
  • Kursen behandlar och ger nya insikter om min kommande yrkesroll på ett sätt som upplevs relevant. Särskilt intervjun som skulle genomföras till uppgift 6.
  • Otroligt hög grad! Väldigt verksamhetsnära innehåll. Jag upplever att jag fått större kunskap kring uppdraget i mitt kommande yrke och vikten av professionella samtal. Det var mycket bra att få prova på att hålla handledande samtal och göra intervju.
  • Väldigt relevant och i och med diskussionerna i basgruppen så fördjupades ens kunskap kring det jag läst, toppen!

Kursens organisation
Kursens organisation och förmedlandet av information anses ha fungerat mycket bra eller bra av de nästan alla studenter. En student anser att informationen fungerat mindre bra. Över lag tycker studenterna att studieguiden, veckoplaneringen och kursens struktur och information varit tydlig. Studenterna upplever också att de fått svar snabbt på frågor och att lärare varit tillmötesgående. Här följer några exempel på kommentarer från studenter om det som fungerat bra:

  • Jag har verkligen uppskattat kursens upplägg! Hur uppgifterna har hakat i varandra och byggt på varandra. Till exempel Uppgift 2, där litteraturgenomgången verkligen var till hjälp för genomförandet av Uppgift 6. Har också uppskattat Powerpoint-planeringen som
    delades ut, den har jag använt som ett stöd för att se att jag ligger bra till i tid och genomförande av uppgifter.
  • Bra att ta information pö om pö också, att inte börja informera om de sista uppgifterna för tidigt. Det hjälpte mig att hålla fokus.
  • Alltså studieguiden var gudomlig, vilket hjälpmedel!
  • Bra uppstyrt. Tydlig info. Bra med frivilliga frågestunder som komplement! Jättetydlig studieguide med vad vi ska göra veckovis. Jag tycker att det mesta har fungerat bra. Kursplaneringen var till stor hjälp.

Det fanns också en del kommentarer om sådant som fungerat mindre bra och som behöver utvecklas. Det mesta handlar om otydlighet i instruktioner som inte stämmer överens i studieguide och på andra platser samt rörighet på canvas. Här är exempel på kommentarer och förslag på förändringar:

  • Överlag bra men ibland när informationen funnits på flera ställen har den inte riktigt stämt när man jämförde. Hade varit skönt om all info fanns i studieguiden men förstår att den kanske skrivs innan all annan info är klar. Ibland blir det jobbigt med ett dokument här och
    där. Lite rörigt när det står olika kring uppgifter t ex info kring uppgift 2F fanns på tre olika ställen med olika mycket instruktioner.
  • Överlag tydligt och välfungerande. Några saker har dock orsakat en del förvirring:
    • Utskick om omprov verkar gå ut till alla, även de som är godkända vilket skapar osäkerhet.
    • Skulle önska att instruktionerna till varje modul stämmer överens med det som står i studieguiden när det kommer till läsanvisningar. Det är skillnad på att läsa ett kapitel i en
      bok mot för hela boken på 200 sidor, särskilt med tanke på att det är mycket som ska läsas ändå. :) (Gäller modul 2 med olika teman) - Det blev lite förvirrat ett tag när förkunskapskraven till vårterminen är "godkänt i modul 1 och 2" (vilka delar som hör till
      dessa specificeras på ett ställe i studieguiden), och kursens olika delar också kallas moduler (marginalrubriken är ju "moduler"). Går det att kalla kursens delar något annat än just
      moduler (döpa om rubriken i Canvas) alternativt vara extra tydlig med att man avser olika saker med samma ord? - Skulle önska en flik/rubrik där alla resultat från de olika examinationerna samlas på ett överskådligt och tydligt sätt. Nu är det många klick i olika
      kurser och moduler och examinationstillfällen/omprovstillfällen som läggs in gör att det blir rörigt om man vill kolla på alla. I Ladok syns endast det samlade betyget för kursen som
      helhet.
  • Oerhört frustrerande att info inför upp 6 var 3000 ord plus minus 10 procent. Att höra hur viktigt det är att hålla detta. Sedan då vi träffas har en del i basgruppen fått ok på 3600 och mer. Svårigheten med uppgiften var att hålla sig till Max 3300. Jag satt länge för att ta bort
    och korta ner vilket betyder att texten tappade lite röd tråd och de social… och etiska fick mindre plats. Detta skapade stor irritation i basgruppen och känns absolut inte okej. Däremot var det fantastiskt toppenbra med den checklista vi fick.
  • Mycket har varit bra. Lärarna har verkligen varit måna om att vi studenter ska förstå och få möjlighet att lyckas. Mindre bra är när grupprum för uppgifter i basgruppen inte är bokade, det går åt mycket tid till att gå runt och leta efter någonstans att vara.
  • Allt har fungerat bra men grupprum behöver endast ligga på ett ställe så det blir lättare att hitta informationen. Det räcker att skriva i schemat "grupparbete se salar under modul..."

2, Kursansvarig lärares förslag till förändringar/utveckling:

Inför nästa gång kursen går kommer vi att fortsätta vårt arbete med att utveckla uppgifter, se över eventuella otydligheter och byta ut eller lägga till relevant kurslitteratur. En stor utmaning inför nästa kursomgång är att studentgruppen kommer att utökas med ytterligare 50 studenter. Det kommer att ställa stora krav på organiseringen av undervisning och examinationer. I kursutvärderingen fick vi en del konstruktiv kritik och en hel del tips på hur vi kan utveckla vissa delar. Här är våra förslag till
förändring/utveckling av kursen inför nästa år:

  1. Inför nästa omgång av kursen vore det bra att ha återsamlingar i slutet av dagarna. En utmaning med det är att grupperna ofta använder olika mycket tid till gruppdiskussionen och workshops. En möjlighet är att ha ”drop-in” i ett stort klassrum dit studenter kan gå för att fråga eller reflektera tillsammans med en lärare.
  2. En utmaning inför nästa omgång av kursen är gruppindelning. I den här kursutvärderingen beskrev en student sina upplevelser av att tillhöra en verksamhet som inte fanns representerad i basgruppen. Det här året har vi haft många förskollärare och mycket få lärare från högre
    stadier och gymnasiet. Inför nästa kursomgång vet vi ännu inte hur det ser ut. Det har också kommit in en del synpunkter på att grupperna varit för stora. Inför nästa kursomgång kommer den utmaningen att kvarstå och det behöver vi förhålla oss till.
  3. Under hösten kurs smög det sig in ett fel rörande antal ord i uppgift 6. Felet låg i en matris på canvas. Inför nästa kursomgång ska vi ta bort matrisen från canvas och bara ha kvar den under fliken moduler. Det innebär mindre risk för att felaktigheter smyger sig in. Vi hoppas
    emellertid att de som arbetade med att kapa ord har upptäckt att det lönade sig, då många av de uppgifter som uppnådde ett högre betyg innehöll färre antal ord. Fler ord innebär sällan en bättre text.
  4. En student lyfter att det är förvirrande att de olika delarna i kursen kallas moduler, vilket också en av mapparna på canvas kallas. Detta kan vi tyvärr inte förändra men vi kan vara tydliga med informationen om detta.
  5. Några studenter lyfter att det är förvirrande att sid- eller kapitelhänvisningar till litteraturen anges i kursplan men inte i studieguide. Vi håller med och ska se till att ändra det till nästa
    omgång av kursen.
  6. Vi ska också se över möjligheten att öva mer på samtal, förlägga inslaget om konflikthantering tidigare i kursen och att dessutom utöka innehållet rörande det inslaget, ge mer tid till förberedelse inför debatten, ha de flesta gruppinslagen i grupper med färre deltagare samt att ge fler av föreläsningarna antingen på zoom eller som inspelade inslag. Vi ska också uppmana alla föreläsare att se över balansen mellan hur olika yrkesroller och yrkeskategorier presenteras och representeras i de olika inslagen.
  7. Inför nästa kursomgång kommer vi att hålla några examinationer i grupp via zoom. På så sätt möjliggör vi för att lärare kan delta på alla examinerande inslag i grupp.

Avslutningsvis – ett stort tack för ert fina engagemang i kursen!

Lärarna i kursen

Senast uppdaterad: 2025-10-01