På bara två år har Biologiska mångfaldens dag etablerat sig som en av Sveriges största naturhögtider och i år arrangerar naturorganisationer, kommuner, skolor, myndigheter och privatpersoner över 200 aktiviteter runt om i landet, från Kiruna i norr till Ystad i söder. Det görs både för att visa upp vår artrika natur och för att uppmärksamma en av vår tids stora ödesfrågor – den oroväckande snabba förlusten av biologisk mångfald.
Studenter som läser ekologi vid institutionen för Ekologi, miljö och geovetenskap uppmärksammar dagen med en rad aktiviteter på campus och andra platser i Umeå.
Förutom aktiviteterna vid universitetsdammen blir det bland annat artbingo vid Nydalasjön och fladdermusspaning på Bölesholmarna.