"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Publicerad: 2026-10-13

7,5 miljoner till Umeå universitet i nytt nordiskt nätverk för kryoelektronmikroskopi

NYHET Umeå Centre for Electron Microscopy (UCEM) vid Umeå universitet har beviljats 7,5 miljoner kronor från Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse för sitt deltagande i Nordic Cryo conneXion (NCX), ett nytt nordiskt nätverk för kryoelektronmikroskopi. Finansieringen ska stärka utbildning, kunskapsutbyte och tillgång till expertis vid de nordiska faciliteterna.

NCX är nästa fas av cryoNET, som sedan 2018 har förenat Cryo-EM-faciliteter i Umeå, Stockholm, Köpenhamn och Århus. Samarbetet har omfattat kurser och workshops, personalutbyten, CryoNet-konferensen, metodutveckling och gemensam tillgång till instrument.

Den nya finansieringen för nätverket löper från 2027 till 2030 och utökar samarbetet genom att inkludera Helsinki Cryo-EM facility som ordinarie medlem, medan Norge deltar som associerad medlem. Målet är att göra expertis och avancerade metoder mer tillgängliga i hela Norden, i stället för att utveckla samma kapacitet separat vid varje facilitet.

Sara Sandin samordnade Umeås arbete med ansökan tillsammans med Linda Sandblad och kollegor i det nordiska nätverket.

– En viktig del är att skapa fler möjligheter för doktorander och postdoktorer att lära sig nya tekniker och dra nytta av expertis i hela nätverket, säger Sara Sandin.

Umeå bidrar med särskild expertis inom kryoelektrontomografi och CryoFIB-metoder till samarbetet. Finansieringen ska bidra till att vidareutveckla denna kompetens och göra nya tekniker tillgängliga för fler forskare genom faciliteten.

Anslaget från Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse uppgår till 7,5 miljoner kronor för Umeå universitet under fyra år.