"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Publicerad: 2025-09-23

Barn med psykiatriska besvär utsatta för sexuellt våld på nätet

NYHET Barn och ungdomar med psykiatriska besvär är särskilt sårbara för sexuellt våld i den digitala miljön. Det visar en ny avhandling vid Umeå universitet. Såväl pojkar som flickor som utsatts för sexuella kränkningar på nätet visar högre nivåer av ångest och depression. Omgivningen behöver bli bättre på att se de sociala och samhälleliga dimensionerna istället för att enbart individualisera våldet, är en slutsats i avhandlingen.

Text: Ola Nilsson

– Det är viktigt för hälsovården och andra i barnens omgivning att vara uppmärksamma och agera när barn och unga med psykiatriska besvär drabbas av sexuella övergrepp på nätet. De är en sårbar grupp som utsätts för olika typer av våld i större utsträckning än andra , säger Frida Carlberg Rindestig, doktorand vid Umeå universitet och psykolog på BUP.

utsätts för olika typer av våld

Våld och övergrepp är i sig inga nya fenomen, men de arenor där det utspelar sig har förändrats. Sådant som tidigare skedde i hemmet, skolan eller ute i samhället, sker nu också digitalt på internet. Detta är särskilt påtagligt för unga människor, vars sociala liv till stor del utspelar sig i den digitala miljön.  För ungdomar inom barn- och ungdomspsykiatrin är det här extra relevant, eftersom de redan från början löper större risk att utsättas för olika former av våld. Trots det finns det väldigt lite forskning som har undersökt deras våldsutsatthet online.

Samband med symtom

I sin avhandling i barn- och ungdomspsykiatri har Frida Carlberg Rindestig genomfört enkät med cirka 600 unga som varit i kontakt med Barn- och ungdomspsykiatriska mottagningen BUP och Ungdomshälsan samt enkät med ett urval av 3 000 andra ungdomar i 18-årsåldern. Hon har även gjort längre intervjuer med nio tjejer och professionella inom BUP.

Resultaten visar att sexuellt våld på nätet i den barnpsykiatriska gruppen har samband med psykiatriska symtom och ofta förekommer tillsammans med annan våldsutsatthet. Det är vanligare bland flickor, men även pojkar i psykiatrisk vård utsätts och drabbas oftare än andra jämnåriga pojkar. Både pojkar och flickor som utsatts visar högre nivåer av ångest och depression.

Personlig berättelse

Såväl patienter som vårdpersonal tenderar att förstå sexuellt våld på nätet utifrån ett individualiserat perspektiv. Patienterna beskriver ofta sin utsatthet som en del av en personlig berättelse präglad av ensamhet och ouppfyllda behov, och förstår våldet som en erfarenhet de delar med många andra unga tjejer, en slags normaliseringsprocess. Vårdpersonalen å sin sida tolkar ofta utsattheten utifrån psykiatriska begrepp som trauma och PTSD, och tillskriver exempelvis ADHD som orsaken till utsattheten.

– Samhällets insatser blir lätt otillräckliga när man individualiserar problemet istället för att se de sociala och samhälleliga dimensionerna. Det behövs ett bredare perspektiv där psykiatrin samverkar med andra aktörer, säger Frida Carlberg Rindestig.

Frida Carlberg Rindestig är legitimerad psykolog och utbildad fysioterapeut. Hon arbetar som psykolog på BUP.

 

Om disputationen

Frida Carlberg Rindestig, Institutionen för klinisk vetenskap, förvarar fredag 26 september kl. 9.00 i Triple Helix sin avhandling Sexuellt våld på nätet: Ett barn- och ungdomspsykiatriskt perspektiv. Huvudhandledare Inga Dennhag.