"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Publicerad: 2026-03-06

Från studier till spelstudio

NYHET Allt började som det så ofta gör i spelvärlden: med ett game jam – ett evenemang där deltagare samarbetar för att skapa spel på begränsad tid. Hösten 2024 satt ett gäng studenter och pysslade med just detta.

Text: Evelinn Appelkvist

En helg, ett tema, för lite sömn och alldeles för stora ambitioner. Idéerna var fler än timmarna och spelet blev inte så färdigt som de hade tänkt sig. Där någonstans föddes tanken på något större. Vännerna Simon Cederfjärd och Ahmad Kalash hade redan börjat prata om att starta en spelstudio under tiden då de båda arbetade som amanuenser vid universitetet. Drömmen om något eget växte fram efter många långa samtal på kontoret, där diskussioner om spelidéer, teknik och kreativ frihet så småningom började kännas mer som planer än som lösa tankar.

Tillsammans med Tobias Nordin och John Hörnvall påbörjade de under game jamet sin resa från idé till verklighet. Våren därpå anslöt även Emelie Nordfelt till bolaget, som senare fick namnet Fools Gambit – spelstudion som gruppen nu vill bygga upp tillsammans. I dag består teamet av fem personer med olika bakgrunder, förenade av en gemensam drivkraft: att utveckla spel.

– Det är kul att se hur olika spelsystem växer och samverkar med varandra. Men framför allt är det roligt eftersom det är grymt kreativt. Man får vara med och se hur allt – kod, design och idéer – växer ihop till något som faktiskt fungerar, berättar gruppen.

Deras första spelprojekt ”Expired Dungeon” är ett digitalt kortspel, även kallat dungeon crawl, där spelare bekämpar monster och letar efter ovanliga föremål. Vad som är unikt är att föremålen spelaren finner är slitna och korrupta, något som också syns visuellt genom experiment med pixlar och färger som förskjuts och sorteras om. I nuläget befinner sig spelet i prototypfasen, där en första fysisk version redan har utvecklats och testas för att utvärdera koncept, spelmekanik och användarupplevelse. Nästa steg är ta fram en spelbar digital demo.

Men resan från idé till nuläge har inte varit helt enkel. Den största utmaningen är tiden. Mellan föreläsningar, extrajobb och egna projekt ska spelet långsamt ta form. Alla i gruppen pluggar eller jobbar och utvecklingen sker när scheman tillåter. De jobbar ofta två och två och arbetar aktivet för att ta allt till en testbar nivå.

– Utmaningen är att vi vill lyckas producera en testbar version av spelet och inte råka fastna i ett tidigt stadie. Då skalar vi hellre ner så att vi kan prova och se vad som verkligen funkar, berättar Simon Cederfjärd.

Namnet Fool’s gambit är valt med glimten i ögat och en rejäl dos självdistans. Att starta en spelstudio vid sidan av heltidsstudier är, som de själva säger, nästan ett ‘fool’s errand’ – ett stolleprov. Men för dem handlar det mindre om risken och mer om viljan att försöka och att ha roligt.

– Hade vi inte haft så kul tillsammans från början hade vi nog aldrig satsat. Men vi vet vad vi vill göra. Nu handlar det bara om att göra det och se hur långt det kan ta oss, säger gruppen.

Samtidigt som de utvecklar sitt eget spel tar Fool’s Gambit form som spelstudio i praktiken. Med stöd från Innovation Office har gruppen fått möjlighet att delta i olika event och introducerats till värdefulla kontakter inom spelbranschen. De har också fått hjälp att marknadsvalidera sitt spelkoncept, vilket har gett dem viktiga insikter inför den fortsatta utvecklingen.

Om två till tre år hoppas de ha publicerat sitt första spel och kanske redan vara igång med nästa projekt, med siktet inställt på att förverkliga drömmen om en egen spelstudio.

Har du en idé du vill utforska? Läs mer om Innovation Offices workshopserie “Kickstart”