NYHET Win-win för både studenter och arbetsgivare. Under Karriärdagen IT på Umeå universitet får företagen känna studenterna på pulsen – och studenterna knyta viktiga kontakter för projektarbeten, sommarjobb, exjobb och framtida jobb.
Jonas Reini, sistaårsstudent på civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, i samspråk med Mårten Olofsson, Xlent, under Karriärdagen IT.
BildAnna-Lena Lindskog– Vi tycker att den här dagen är jättebra för att dels känna av branschen, dels träffa studenterna, säger Ann Karlsson på it-konsultföretaget Precio Fishbone. Man vill ju alltid rekrytera och det här är ett bra tillfälle.
Karriärdagen IT är ett årligt evenemang som närmar sig 20-årsjubileum. I år medverkade nära 40 företag och myndigheter. På förmiddagen presenterade de sig för förstaårsstudenter på universitetets it-utbildningar, som sedan fick mingla runt bland montrarna. Efter lunch var det dags för de studenter som kommit längre i sin utbildning att träffa företagen.
Hur viktig är Karriärdagen för era studenter?
– Den är jätteviktig, säger Thomas Mejtoft, universitetslektor vid Institutionen för tillämpad fysik och elektronik och en av arrangörerna. Studenterna får en möjlighet att lära känna företag tidigt i utbildningen, så att de kan få sommarjobb, projekt och exjobb hos dem.
– Man märker att det ger en större säkerhet hos studenterna. I dagsläget är det lite tuffare på arbetsmarknaden, så det är en jättegrej att så många företag är här. Förhoppningsvis får många studenter napp, här får de verkligen möta företagen och kan få ett svar, till skillnad från att skicka ett mejl som de kanske inte får svar på.
Jonas Reine är femteårsstudent på civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi. För honom närmar sig examen och till våren ska han göra sitt examensarbete.
Har du fått upp ögonen för några företag som du inte kände till förut?
– Ja, det är kul att få höra vad som finns lokalt här i Umeå och även i regionen. Jag har fått en mycket bredare bild än jag hade förut.
Har du fått några idéer till exjobb eller framtida arbetsplatser?
– Ja, absolut. Många företag är flexibla till att man kommer med egna idéer och är väldigt tillmötesgående. Jag tycker att det är en väldigt bra dialog, snarare än enkelriktat och man vågar komma med sina egna tankar och idéer.
Oxio var ett av IT-företagen på plats för att möta studenter under Karriärdagen IT. Från vänster Anna Nystedt, Björn Norlén, Stig Hedström och Eva Lund.
Bild Anna-Lena LindskogAnders Larsson på FOI tipsade Rand Al Kferi om tänkbara examensarbeten som kan göras i samarbete med FOI.
Bild Anna-Lena LindskogEdvin Hedin och Jacob Lindström berättade om Omega Points verksamhet för studenter på Karriärdagen.
Bild Anna-Lena LindskogEtt bra tillfälle att visa upp företaget och rekrytera, tycker Ann Karlsson, Precio Fishbone, om att medverka på Karriärdagen IT.
Bild Anna-Lena LindskogAnders Sjövik på Vitec i samtal med studenten Simona Ebid.
Bild Anna-Lena LindskogOxio var ett av IT-företagen på plats för att möta studenter under Karriärdagen IT. Från vänster Anna Nystedt, Björn Norlén, Stig Hedström och Eva Lund.
Anders Larsson på FOI tipsade Rand Al Kferi om tänkbara examensarbeten som kan göras i samarbete med FOI.
Edvin Hedin och Jacob Lindström berättade om Omega Points verksamhet för studenter på Karriärdagen.
Ett bra tillfälle att visa upp företaget och rekrytera, tycker Ann Karlsson, Precio Fishbone, om att medverka på Karriärdagen IT.
Anders Sjövik på Vitec i samtal med studenten Simona Ebid.
Oxio är ett lokalt it-konsultföretag med 35 anställda i Umeå och har gjort till vana att vara med på Karriärdagen.
– Framför allt är det väldigt roligt att träffa studenter. Förstaårsstudenterna är nyfikna och vet kanske inte vad de gett sig in på. Det är bra att få vara med och peppa dem och visa hur många it-företag som faktiskt finns i Umeå, säger Eva Lund, konsultchef.
Vad betyder det för er som företag att synas i studentmiljöer?
– Det är jätteviktigt för oss för framtiden, också för våra anställda. Studenterna är de som kommer med ny, färsk kunskap och kan ge oss injektioner både i kunskap och nytänk.
Precio Fishbone har nyligen öppnat kontor i Umeå. Ann Karlsson tycker att det är viktigt att få ge studenterna en bredare bild av arbetsmarknaden. Framför allt att få visa att det finns många möjligheter i Umeå om de vill stanna i Umeå efter utbildningen.
Har du redan nu hittat kandidater till framtida uppdrag hos er?
– Jag ska faktiskt träffa två som hört av sig innan i dag, så kanske.
Hur märks den kärvare arbetsmarknaden inom IT?
– Personligen tycker jag att det skett en försiktig förändring åt det positiva hållet, säger Ann Karlsson. Vi får fler frågor om uppdrag än för ett år sedan. Så studenterna får hålla ut, de kommer att få jobb. Det blir huggsexa om dem när det vänder!