Universum byggs om – blir ny mötesplats och huvudentré
NYHET
Akademiska hus investerar cirka 200 miljoner kronor i en omfattande ombyggnation av Universum och campus. Målet är att skapa en mötesplats för samverkan mellan akademi, studenter, näringsliv och samhälle. I samband med ombyggnationen håller Universum stängt i två år.
Text: Julia Pohjanen
Universum invigdes 1970 och är en av campus mest centrala byggnader. Genom åren har huset varit en naturlig samlingspunkt för både studenter och Umeåbor. Nu ska byggnaden utvecklas för att möta nya behov och användas på fler sätt än i dag. Nu ska byggnaden utvecklas för att möta nya behov och målet är att skapa en öppen, välkomnande och livfull mötesplats där människor vill stanna kvar längre.
De verksamheter som i dag finns i Universum kommer flytta till tillfälliga lokaler på campus. Bland annat kommer Studentpuben E-puben att flytta till Fysiologihuset, medan andra verksamheter har fått tillfälliga lokaler. Ombyggnaden sker i nära dialog med Umeå universitet och ligger i linje med både lärosätets campusplan och kommunens stadsutvecklingsprogram för Universitetsstaden.
– Universum har en central roll som hjärtat på campus och den här satsningen av Akademiska hus kommer att förstärka byggnaden som en öppen och inkluderande mötesplats för studenter, medarbetare och omvärld. Det här blir också ett viktigt steg i utvecklingen av campus som en levande del av Universitetsstaden Umeå där målet är att campus i högre grad ska integreras i stadsbilden och bli Umeås ”andra centrum”, säger Patrik Danielson, prorektor vid Umeå universitet.
När projektet är klart kommer Universum att rymma fler studieplatser, nya grupprum samt utökade konferens- och mötesytor. Byggnaden får också en utvecklad eventyta och ett stärkt serviceutbud med nya verksamheter.
Utökat utbud av restauranger och kommersiella verksamheter
När nya Universum är klart kommer flera befintliga verksamheter vara kvar, bland annat en lunchrestaurang, studentpub och frisör. Även Umeå universitets Infocenter kommer fortsatt att finnas i huset, tillsammans med ITS Servicedesk och Studentcentrum. Inräknat är också Akademiska Hus coworkingmiljö A Working Lab, som i dag samlar växande företag, innovationsorganisationer och andra aktörer inom till exempel spelutveckling.
Den västra entrén får ett nytt utseende när entréerna till Universum och Aula Nordica nu slås samman.
Bild
Satsning på Universumparken
Parallellt med ombyggnationen av Universum utvecklar Akademiska Hus den intilliggande Universumparken. Investeringen i parken kommer kosta cirka 35 miljoner kronor och ska skapa en grön, trygg och välkomnande miljö utanför Universum.
Parken ska erbjuda fler platser för studier, arbete och möten utomhus och bidra till ökad rörelse på campus under större delar av dygnet. Som en del av satsningen byggs också ett entrétorg för gång- och cykeltrafik.