Du är antagen till kursen Arbetsrätt för sociologer. Här hittar du viktig information om vad du behöver göra innan kursstart. Du kan även läsa lite mer om kursen, universitetet och livet som student. Hittar du inte de svar du behöver här, så hör av dig till oss via kontaktformuläret längst ned på sidan. Välkommen till kursen, vi ses i mars!
När du har tackat ja till din plats, måste du registrera dig på kursen. På den här kursen ska du själv registrera dig på Studentwebben innan kursstart. Webbregistreringen öppnar 19 mars och funktionen kommer att vara öppen till och med 25 mars.
För att du ska kunna registrera dig på kursen krävs det att du är antagen till kursen och att du har aktiverat ditt Umu-id.
Kursintroduktion äger rum mellan kl. 10-12 onsdagen den 24 mars i Samhällsvetarhuset Hörsal 213 (S 213 H) alternativt via Zoom.
Kursplan, litteraturlista och schema finns via länkar ovan. Material till kursen läggs ut på kursplattformen Cambro. Tillgång till kursplattformen får du i samband med kursstarten/registrering på kursen. Har Du inte fått Dina inloggningsuppgifter vid första föreläsningen så meddela studieadministra-tionen om detta (se nedan). Gör det till en vana att regelbundet – minst en gång per vecka besöka kurshemsidan och Cambro så att du inte missar viktig information.
Kursinnehåll
Kursen inleds med en genomgång av det svenska rättssystemet; lagstift-ningsprocessen, indelningen av rätten i olika rättsområden, domstols-väsendet m.m. Därefter kommer vi att fördjupa oss i arbetsrättens olika delområden. På kursen behandlas på ett grundläggande plan även de EU-rättsliga aspekterna av svensk arbetsrätt.
Kursens arbetsformer
Undervisningen består av föreläsningar och seminarier. Inför föreläs-ningarna förväntas du ha läst relevanta avsnitt av kurslitteraturen. Inför seminarierna, som är obligatoriska, förutsätts att ni förbereder er enskilt och i grupp. Kursen examineras genom obligatorisk närvaro, aktivt del-tagande vid seminarierna och en avslutande examinationsuppgift i form av en traditionell salstentamen.
Har du inte pluggat hos oss tidigare så kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 10-13 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Föreläsningarna är ca en timme lång och ges i Zoom. Vad vill du veta mer om?
Under din studietid har du gratis tillgång till hela Microsoft Office 365. I Office 365 ingår bland annat Teams, Word, Excel, Powerpoint, Whiteboard Forms, din studentmejl och en mängd andra tjänster. Allt för att underlätta studierna och ditt samarbete med andra studenter. För att få tillgång till Office behöver du först aktivera ditt Umu-id.
Infocenter hjälper dig med det du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student. Här kan du till exempel få hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare. Infocenter håller till i huset Universum, mitt på Campus Umeå.