Välkommen till en läsecirkel där vi utforskar hur vi kan tänka kring AI som teknik, samarbetspartner och konkurrent. Här finns utrymme för att tvivla, upptäcka och fördjupa sig i vad AI innebär för kunskap, lärande, kreativitet inom akademin.
Läsecirkeln är öppen för studenter, lärare, forskare, doktorander och andra medarbetare vid universitetet. Du behöver inte ha några förkunskaper om AI eller någon särskild ståndpunkt för att delta. Det enda vi förväntar oss är att du är nyfiken och intresserad av att utforska AI:s möjligheter och utmaningar inom högre utbildning.
Fokus för läsecirkeln ligger på samtalet och möjligheten till gemensam fördjupad reflektion. Med hjälp av ett varierat material, såsom poddar, föreläsningar, akademiska texter och skönlitteratur, vill vi öppna för samtal om vad AI kan innebära för oss. Tillsammans reflekterar vi över hur kunskap skapas och tas om hand, etiska frågor samt relationen mellan teknik och naturresurser.
Läsecirkeln träffas vid fyra tillfällen i parallella grupper vid Umeå universitet/SLU Umeå, Malmö universitet, SLU Ultuna och SLU Alnarp. Varje lokal läsecirkel har plats för högst tolv deltagare. Vid den tredje träffen möts samtliga grupper digitalt, vilket ger deltagare från de olika lokala läsecirklarna möjlighet att träffas. Vi önskar att du deltar vid alla fyra tillfällen. Om du inte har möjlighet att delta vid samtliga träffar, meddela detta i samband med anmälan.
Träffarna äger rum följande datum: 6 okt, 20 okt, 4 nov samt 17 nov. Tid: kl. 16 - 17.30
Materialet kommer att vara på engelska. Om engelskspråkiga deltagare medverkar kommer även samtalen under träffarna att hållas på engelska.
Låter det intressant? Välkommen att anmäla dig genom att kontakta Lars Larsson.