"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

Metoder för artificiell intelligens för kognitionsvetenskaplig forskning och praktik

tis
27
jan
Tid Tisdag 27 januari, 2026 kl. 15:15 - 16:00
Plats HUM.H.119

Umeå Cognitive Science Seminar bjuder in till ett seminarium med Loïs Vanhée, universitetslektor vid Institutionen för datavetenskap. Seminariet ges på engelska och har den engelska titeln "Artificial Intelligence Methods for Cognitive Science Research and Practice" 

Abstract

Vid starten var artificiell intelligens (AI) avsedd att vara en metod för att bättre förstå (mänsklig) intelligens, vilket är fokuspunkten i denna presentation. Utan att gå in på tekniska detaljer kommer denna presentation att:

- introducera hur AI-system kan implementeras för att identifiera, redovisa och anpassa sina beslut till mänskliga beslutsfattare, samt hur sådana system kan formuleras för att emulera, simulera eller replikera mänskliga beslut

- utveckla konkreta exempel på hur sådana system framgångsrikt har tillämpats inom psykologi och utbildning, tillsammans med det värde de kan skapa för forskare som anammar dessa teknologier

Min ambition är att ge deltagarna en kognitionsvetenskaplig bakgrund, en översikt över hur AI-system, inom ramen för Umeå universitet, kan vara relevanta för deras egen forskning om sinnets vetenskap, samt praktiska möjligheter att engagera sig i sådana aktiviteter om de är intresserade. Ett särskilt utrymme kommer att finnas tillgängligt för informella diskussioner efter presentationen för deltagare som kan ha ett specifikt problem som de ser fram emot att få AI-lösningar för.

Alla intresserade är välkomna att delta i detta seminarium.

Om seminarieserien

Läs mer om Umeå Cognitive Science Seminar och se fler kommande seminarier i serien

Evenemangstyp: Seminarium
Personalbild Loïs Vanhée
Talare
Loïs Vanhée
Universitetslektor
Läs om Loïs Vanhée
Kontaktperson
Pär Sundström
Läs om Pär Sundström
Kontaktperson
Johan Eriksson
Läs om Johan Eriksson