Lunchträff: forskares roll i samhällsomställningen
ons
16
sep
Onsdag 16 september, 2026kl. 11:30 - 13:30
KBC Glasburen
Hur kan forskare bidra till ett mer hållbart samhälle? Och vilken roll kan forskare spela i samhällsdebatten och den pågående omställningen?
Välkommen till en lunchträff med Young UTRI där vi tillsammans tar del av Researchers Desks livesändning Maria Wohlrath-Söderberg: Efter valet – Vad gör vi nu?. Researchers Desk är en ideell organisation som arbetar för att nå ut med forskning och forskarperspektiv i samhällsdebatten. Inför livesändningen ges en kort bakgrund till organisationen och till dagens tema.
Livesändningen pågår kl. 12.00–13.00 och följs av en gemensam diskussion där vi reflekterar över forskningens roll i samhället och akademins möjligheter att bidra till den hållbara omställningen. Vi diskuterar bland annat hur forskare kan delta i samhällsdebatten, kommunicera kunskap och samverka med civilsamhället – men också vilka utmaningar och begränsningar som kan finnas.
Program 11.30–12.00 Välkommen och kort introduktion till Researchers Desk och dagens tema 12.00–13.00 Gemensam visning av Researchers Desks livesändning 13.00–13.30 Diskussion: Forskares roll i samhällsomställningen
Träffen riktar sig till forskare, lärare, doktorander och studenter, men alla som är intresserade av forskningens roll i samhällsutvecklingen är varmt välkomna.
Vill du delta på plats eller online? Skicka gärna ett mail och meddela ditt deltagande till utri@umu.se, vi ses!