Hoppa direkt till innehållet

Information till studenter och medarbetare med anledning av covid-19 (Uppdaterad: 26 januari 2021)

printicon
Publicerad: 11 dec, 2014

Handelshögskolans styrelse för perioden 1 januari 2015 - 31 december 2017

NYHET Rektor Lena Gustafsson har vid sitt beslutsmöte den 9 december 2014 utsett ledamöter i styrelsen för Handelshögskolan vid Umeå universitet för mandatperioden 1 januari 2015 - 31 december 2017.

Rektor har beslutat att utse följande ledamöter:

Extern ordförande

Anna Thoursie, chefsekonom vid Ledarna

Rektor för Handelshögskolan Lars Hassel
Dekan vid Samhällsvetenskaplig fakultet Dieter Müller

Lärarrepresentanter anställda vid Handelshögskolan

Professor Maria Bengtsson,
Professor Runar Brännlund

Lärarrepresentant från övrig verksamhet vid Umeå universitet

Docent Anna Stigsdotter-Neely, Institutionen för psykologi

Lärarrepresentanternas gruppsuppleant

Professor Xavier De Luna, Handelshögskolan

Externa representanter

Jan-Olof Lindberg, auktoriserad revisor, PWCMarianne Stenius, professor i nationalekonomi Hanken
Margitha Andersson marknadsföringschef vid Umeå Energi

Därutöver ingår tre studeranderepresentanter i styrelsen och de utses av Umeå studentkår.