Programmet klart för Umeå universitets nya regnbågsvecka Pride på campus
NYHET
Umeå universitet färgas i regnbågens kulörer när Pride på campus äger rum den 22–27 september. Under veckan arrangeras olika aktiviteter med fokus på inkludering, gemenskap och hbtqi+-personers rättigheter. Medarbetare och studenter bjuds in att delta, lära sig mer och fira allas lika värde tillsammans.
Förra året deltog Umeå universitet för första gången som en officiell del av Pride-paraden i Umeå. I år upprepas det, och dessutom arrangeras en hel regnbågsvecka av evenemang på universitetet: Pride på campus, den 22–27 september. Allt i samband med Umepride, som äger rum samma vecka.
Tora Holmberg, rektor vid Umeå universitet.
BildMattias Pettersson
– Umeå universitet har som akademi en viktig roll i det öppna samhället. Här ska både studenter och medarbetare fritt kunna söka och förmedla kunskap, och känna trygghet i att våra campus är en plats för alla. Pride på campus är ett tydligt exempel på vårt arbete för att värna individens frihet, vetenskapen och demokratin, säger Tora Holmberg, rektor vid Umeå universitet.
Föreläsningar på hbtqi+-området
Under veckan finns möjlighet att förkovra sig och lyssna till ett antal föreläsningar. Först ut på måndagen är Marcus Gustavsson, som talar på inbjudan av fackförbundet ST om heteronormer och hur vi skapar mer inkluderande arbetsplatser.
På tisdagen berättar Matilda Wurm, lektor vid Örebro universitet, om den forskningsstudie kring minoritetsstress och minoritetsglädje bland transpersoner som hen leder. Den föreläsningen går att följa både på distans och livesänd på plats i Aula Betula, där Umeå medicinska studentkår bjuder på lunchwraps, fika och eftersnack.
“God arbetsmiljö för hbtqi-personer" är rubriken på onsdagen, då Andrea Eriksson och Sara Andersson presenterar guiden med samma namn som tagits fram av Myndigheten för arbetsmiljökunskap. Guiden är ett forskningsbaserat verktyg som kan användas för att skapa en arbetsmiljö där alla känner sig inkluderade och respekterade, oavsett sexuell läggning eller könsidentitet.
De nämnda föreläsningarna går att följa digitalt, men observera att föranmälan krävs.
Plakatverkstad och Pridehäng
Utöver föreläsningarna finns ett par regnbågsbetonade arrangemang under mer avslappnade former. Kyrkan på campus klär sitt torsdagsfika i regnbågens färger, festar till det med extra gott fika och berättar mer om kyrkans regnbågskvällar.
På fredagen väntar Pridehäng i Vardagsrummet (Humanisthuset) med plakat- och pysselverkstad samt ett gästspel av Linda Holmberg, utbildningskoordinator och sexualrådgivare hos RFSU Umeå, ger en genomgång av hbtqi+-personers sexuella hälsa.
Veckan avslutas med att Umeå universitets medarbetare och studenter går i Umeås Prideparad på lördagen den 27 september, något som går att anmäla sig till här.
Hela veckan flaggas det med regnbågsflaggor på Umeå universitet, och 22 september–3 oktober ställs hbtqi+-litteratur ut på campusbiblioteken.