NYHET
Hur påverkas arbetsliv och samhälle av AI, kompetensbrist och ökade krav på hållbarhet? Det var några av frågorna som stod i centrum när forskare och representanter från företag, kommuner och organisationer samlades under AIMday på Umeå universitet den 19 maj.
Till skillnad från många konferenser utgår AIMday från frågor som deltagarna själva skickar in i förväg. Forskarna väljer sedan vilka frågeställningar de vill bidra till utifrån sin kompetens. Resultatet blir fokuserade samtal där forskning och praktisk erfarenhet möts kring gemensamma utmaningar.
Årets tema var Organisationer i förändring. I Humanisthuset utbyttes perspektiv på allt från ungas arbetsmiljö och kompetensglapp till digitalisering och lokal krisberedskap i glesbygd.
Hur skapar man trygghet i en stor organisation där förändring är en del av vardagen? Det var en av frågorna som Anna Henningsson från Nasdaq (t.v.) diskuterade tillsammans med forskare inom datavetenskap, psykologi och pedagogik.
BildKatarina Henriksson
Nya perspektiv på gemensamma utmaningar
Ett av dagens timlånga samtal tog sin utgångspunkt i NCC:s fråga om hur offentlig upphandling skulle kunna användas för att driva hållbar omställning, snarare än att främst premiera lägsta pris.
– Det är inte så ofta vi får möjlighet att diskutera våra vardagliga utmaningar tillsammans med forskare. Här fick vi verkligen tid att reflektera och vrida och vända på frågorna, sade John Jansson, sälj- och marknadsansvarig på NCC Industry.
I andra rum diskuterades hur kommuner kan använda AI utan att tappa människors förtroende, vad som krävs för att unga medarbetare ska vilja stanna kvar i arbetslivet och hur yrkesverksamma kan kompetensutveckla sig för att möta förändrade krav.
– Jag har också lyssnat på andra sessioner under dagen, och det har varit minst lika intressant som vår egen fråga, konstaterade en nöjd John Jansson från NCC Industry.
BildKatarina Henriksson
Samtal som kan leda vidare
Målet med AIMday är inte att snabbt hitta färdiga lösningar, utan att skapa utrymme för gemensam reflektion kring komplexa frågor.
– Många av dagens utmaningar saknar enkla svar. Men när människor med olika erfarenheter och kunskaper möts uppstår ofta nya idéer om hur problemen kan angripas, förklarade Katarina Henriksson, en av arrangörerna.
För flera deltagare blev AIMday också en startpunkt för fortsatt kontakt.
– Jag kanske inte fick svar på alla mina frågor, men jag har knutit kontakt med flera forskare som jag vill arbeta vidare med, fortsatte John Jansson från NCC Industry.
För att främja idéer och samarbeten som börjat ta form under AIMday finns nu möjlighet att söka 85 000 kronor i såddpengar från Enheten för forskningsstöd och samverkan vid Umeå universitet.