Hoppa direkt till innehållet

Information till studenter och medarbetare med anledning av covid-19 (Uppdaterad: 22 februari 2021)

printicon
Publicerad: 21 sep, 2006

Vetenskapsluncha med universitetet!

NYHET I höst går Umeå universitet ut på stan för att informera om sin forskning. Tio torsdagar i rad från 28 september till 30 november inbjuds allmänheten till ”vetenskapsluncher” på Kafé Station i centrum.

Det är första gången som universitetet prövar den här formen av öppna föreläsningar. Vem som helst ska kunna slinka in under lunchen och få en liten inblick i vad forskare sysslar med just nu. Från 12.00 och 20 minuter framåt berättar en aktiv forskare om sina rön. Efteråt finns tid för frågor. Det är fri entré och det finns förstås möjligheter att köpa lunch eller fika.

– Det är en viktig del av universitetets uppgift att informera allmänheten om både bredden och djupet hos vår forskning, kommenterar rektor Göran Sandberg, och vi hoppas att den här lite oprententiösa formen ska locka många intresserade.

Programmet spänner över alla vetenskapsområden vid universitetet. Lunchföredragen kommer att handla om sorg och sörjande, om barns matvanor och hälsa, om invandrarkvinnors väg till det svenska samhället, om nya rön kring reumatism, om barnamord i Västerbotten under 1800-talet, om ett webbprojekt mot rasism, om hur kroppens fettvävnad medverkar till fetma och diabetes, om Hollywoodfilmernas brott mot naturlagarna, om Sara Lidman och kärleken samt om genteknik i skogsbruket.

Hela programmet finns på webben: www.umu.se/forskning/popularvetenskap/evenemang/vetenskapslunch/

Vetenskapsluncherna arrangeras gemensamt av informatörerna vid universitetets fem fakulteter. Frågor kring arrangemanget besvaras av Helena Vejbrink, fakultetsinformatör vid Humanistiska fakulteten, tel. 090-786 93 79, epost helena.vejbrink@adm.umu.se

Rubriker och kontaktuppgifter: 

28 september: Oväntad död, förväntad sorg Om sörjandets processer när man oväntat mist någon
Britta Lundgren, professor i etnologi, tel. 090-786 62 43, epost britta.lundgren@kultmed.umu.se

5 oktober: Från uteslutare till överätare Om barns matvanor och hälsa
Christel Larsson, universitetslektor i kostvetenskap, tel. 090-786 64 83, epost Christel.Larsson@kost.umu.se

12 oktober: Vägen in i det svenska samhället Hur får invandrarkvinnor med kort utbildning inträde i det svenska samhället?
Berit Lundgren, universitetslektor i pedagogiskt arbete, tel. 090-786 50 63 epost berit.lundgren@educ.umu.se

19 oktober: Nya rön om hur reumatism uppstår Tidigare diagnos kan ge effektivare behandling
Solbritt Rantapää Dahlqvist, professor i reumatologi, tel. 090-785 17 29, epost solbritt.rantapaa.dahlqvist@medicin.umu.se

26 oktober: Att döda sitt barn Om några fall i Västerbotten under 1800-talet
Gun-Britt Johansson, universitetslektor i sociologi, tel. 090-786 95 13, epost gun-britt.johansson@soc.umu.se

2 november: Webben som verktyg mot rasism Swedkid är ett exempel på hur man kan använda webben mot främlingsfientlighet
Camilla Hällgren, universitetslektor i pedagogiskt arbete, tel. 090-786 71 44, epost Camilla.Hallgren@educ.umu.se

9 november: Fettväven – en nyckel till välfärdssjukdomar Om hur fettväven bildar hormonerna som är inblandade vid fetma och diabetes
Tommy Olsson, professor i medicin, tel. 090-785 18 45, epost Tommy.Olsson@medicin.umu.se

16 november: Hollywoodfysik Följer filmernas specialeffekter och datoranimeringar verkligen naturens lagar?
Patrik Norqvist och Krister Wiklund, universitetslektorer i fysik, tel. 090-786 50 31 (Patrik), epost patrik.norqvist@space.umu.se; tel. 090-786 50 45 (Krister), epost krister.wiklund@physics.umu.se

23 november: Sara Lidman och den kärleksfulla blicken Om kärlekstemat i Sara Lidmans epos Järnbanan
Annelie Bränström Öhman, universitetslektor i litteraturvetenskap, tel. 090-786 56 46, epost annelie.branstrom@littvet.umu.se 30 november

30 november: Åt skogen med gentekniken Ska vi använda växtbioteknik i skogsbruket?
Stefan Jansson, professor i växters cell- och molekylärbiologi, tel. 090-786 53 54, epost Stefan.Jansson@plantphys.umu.se

Redaktör: Hans Fällman