Varmt välkommen till Sveriges Akademiska Högtidskonvent som hålls i Salamanca i Spanien 24-27 mars 2025!
Patio de las Escuelas Menores (Salamanca)
BildJosé Luis Filpo Cabana
Varmt välkommen till Salamanca!
Vi tycker det ska bli både trevligt och väldigt lärorikt att få ta del av Salamancas arrangemang kring akademiska högtider. De ser också mycket fram emot att ta emot oss, så vi hoppas att vi får givande dagar!
Vi ses i Salamanca! Hälsar vänligen, Kollegorna i Umeå
Program
Måndag, 24 mars
18:50 - Samling på Plaza Mayor, under klockan, där våra spanska kollegor möter oss (karta) 19:00 – Formell mottagning i Salamancas stadshus (karta). Klädkod: Mörk kostym 21:00 – Salamancas universitet bjuder SAHK på välkomstcocktail med tilltugg i klostret på Colegio Arzobispo Fonseca (karta)
Tisdag, 25 mars
09:00 – Registrering av deltagare samt årsmöte för SAHK i Salón de Actos (i samma sal som vi fick välkomstcocktail) på våning 2 i Colegio Arzobispo Fonseca 11:00 – Kaffepaus i egen regi 12:00 – Fortsättning av årsmötet 14:00 – Lunchpaus och besök i staden i egen regi 20:00 - Umeå universitet bjuder SAHKs deltagare på middag i Sala de pinturas, Colegio Arzobispo Fonseca. Klädkod: Kavaj
Onsdag, 26 mars
08:55 - Samling vid Patio de Escuelas Mayores, framför fasaden med grodan (karta) 09:00 – Rektor för Salamancas universitet tar emot SAHK i Casa-Museo Unamuno (karta) 10:00 - Studiebesök: Patio de Escuelas Menores och Cielo de Salamanca (karta) 10:30 - Kaffepaus i egen regi 11:00 - Studiebesök: på Edificio de las Escuelas Mayores vid Salamancas universitet (karta) 12:00 – Studiebesök i det gamla universitetsbiblioteket (karta) 14:00 – Lunchpaus i egen regi 17:00 – Erfarenhetsutbyte i Aula Francisco de Vitoria i Edificio de las Escuelas Mayores 19:00 – Reservtid årsmöte i Edificio de las Escuelas Mayores
Midddag i egen regi.
Resa till Salamanca
Enklaste sättet att ta sig till Salamanca är att flyga till Madrid och sedan ta snabbtåget därifrån till Salamanca.
Från flygplatsen i Madrid tar man sig enkelt med taxi eller med tunnelbana till tågstationen. För tunnelbana behöver man köpa ett transportkort i plast (tarjeta de transporte) i en automat intill ingången till ”Metro” (tunnelbanan). Personal brukar finnas på plats vid automaterna för att hjälpa till. Plastkortet laddar man med en enkelresa + ett flygplatssupplement. Tunnelbana i Madrid är väldigt enkelt och prisvärt.
Snabbtågen (Alvia) till Salamanca tar som snabbast 1 tim och 40 min och går från stationen Chamartín. Det finns också långsammare tåg, där en del går från stationen Príncipe Pío. Båda stationerna ligger centralt och nås enkelt via tunnelbana eller taxi.
Boka tågresan i god tid! Resorna till Salamanca är populära och tar snabbt slut, så gå in på Spaniens tågbolags hemsida (Renfe) och boka din resa så snart du känner till dina övriga restider: Renfe - tågbokningar
Boende i Salamanca
Upp till 23 personer kan bo på Colegio Arzobispo Fonseca (länk till boendet) som ägs av Salamancas universitet och där även vårt årsmöte att äga rum den 25 mars.
Rummen är enkla, men mycket fina med eget badrum. Priset ligger kring 60€ per natt och inkluderar frukost. Det finns även möjlighet att ange i anmälan om någon av deltagarna önskar boka en ytterligare natt i boendet.
Boendet betalar ni via utlägg eller genom att ni själva har kontakt med boendet för fakturering. Uppgifter om hur ni önskar betala för boendet på Colegio Arzobispo Fonseca anger ni i anmälan.
Mat och dryck
Umeå universitet bjuder på middag den 25 mars. I övrigt står deltagarna själva för mat och dryck. I Salamanca öppnar restaurangköken vanligen kl. 14-17 och kl. 20-24. Övriga tider kan det vara mycket svårt att få tag på lagad mat. Ni rekommenderas därför att ta en smörgås, en bulle eller motsvarande till förmiddagsfikat kl. 11, så ni står er till matpausen kl. 14.
Språk
Engelska kan fungera ganska dåligt i Spanien och därför kommer Elena Lindholm (UMU) och Anders Olsson (MIUN) att vara behjälpliga med kommunikationen på plats. Ni som kan lite spanska får gärna passa på att öva på att prata. Spanjorerna är vanligen mycket vänliga och toleranta med folks bristande språkkunskaper.
Om ni har lite skolfranska med er i bagaget (eller någon mer avancerad variant av franska för den delen), så damma gärna av den innan resan, för franska kan ofta fungera mycket bättre i Spanien än engelska.
Arrangörer
Arrangörer för konventet i Salamanca är arrangemangsgruppen vid Umeå universitet: