Logga in på studentwebben
Redigera innehåll på umu.se
Anställda medarbetare
Jag är professor i idéhistoria med utbildningsvetenskaplig inriktning och är forskningsledare för forskningsmiljön och forskarutbildningsämnet historia med utbildningsvetenskaplig inriktning.
Doktorand i historia med utbildningsvetenskaplig inriktning och en del av forskarskolan PEDASK (Perspektiv på dagens skola: Forskarskola i tillämpad utbildningshistoria).
Doktorand i historia med utbildningsvetenskaplig inriktning. Forskar om skandinavism och nationalism i de danska, norska och svenska skolväsendena under 1800-talet.
Docent i historia med utbildningsvetenskaplig inriktning. Studierektor för forskarutbildningen.
Doktorand i historia med utbildningsvetenskaplig inriktning.
Jag är doktorand i historia med utbildningsvetenskaplig inriktning med fokus på folkskollärarnas historia
Doktor i historia med utbildningsvetenskaplig inriktning. Mitt avhandlingsprojekt fokuserade specifikt på historielärares didaktiska överväganden i relation till en migrationspräglad mångfald .