TILL DIG SOM ÄR ANTAGEN PÅ KURSEN
Välkommen till kursen Arbetsterapi: Arbetsförmåga och rehabilitering till arbetslivet, 7,5 hp vid Umeå universitet, men innan du kan börja måste du göra några saker innan kursstart. Här får du veta vad du måste göra hur och när. Du kan även läsa lite mer om kursen, universitetet och livet som student. Hittar du inte de svar du behöver här så hör du bara av dig till oss via kontaktformuläret i slutet av sidan, så svarar vi. Vi ses i höst!
Om du har blivit antagen och vill ha din plats, eller vill stå kvar som reserv, behöver du inte svara på det andra antagningsbeskedet.
Är du inte längre intresserad av din plats är det fint om du lämnar återbud så att en reserv kan få den. Återbud gör du enklast på Mina sidor på Antagning.se. Är den möjligheten stängd går det bra att lämna återbud på Studentwebben (logga in med ditt Umu-id) eller kontakta ansvarig institution.
Om du behöver stöd för funktionsnedsättning måste du ansöka om det i god tid innan utbildningen börjar. Läs mer om vilket stöd du kan få och hur du ansöker på vår studentwebb.
Fäll ihopNär du har tackat ja till din plats, måste du registrera dig på kursen. På den här kursen ska du logga in och registrera dig via studentwebben innan kursstart. Det kan du göra från och med måndagen den 24 oktober till och med måndag 31 oktober. Om du inte har registrerat dig innan 1 november förlorar du din plats på kursen.
Vet du i förväg om att du inte har möjlighet att registrera dig under denna period måste du anmäla det till oss innan sista dag för registrering.
Om du drabbas av akut sjukdom eller annan oförutsedd händelse som gör att du inte kan registrera dig måste du kontakta oss så fort som möjligt (läkarintyg krävs).
För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt Umu-id. Se information om det längre ner i brevet.
Fäll ihopOnsdag 2 november 2022
Tid: 08.30 - 12.00
Plats: Zoom (länk meddelas i mail innan kursstart)
Kan du inte vara med vid det här tillfället? Meddela i så fall kursansvarig Åsa Svedmark så snart du vet att du uteblir. Kursen startar med introduktion i lärplattformen Canvas. Vi kommer då bland annat att gå igenom:
• Förväntade studieresultat
• Uppgifter i kursen
• Inledning till området arbetsförmåga
Canvas: På umu.se loggar du in i Canvas med ditt aktiverade Umu-id.
Kom ihåg! För att kunna börja kursen måste du först ha registrerat dig.
Det här är en kurs med träffar som alla är på distans. Du kommer alltså att läsa det mesta av kursen på egen hand, men träffa lärare och kursare vid sex tillfällen på distans online. Tre av träffarna är obligatoriska vilket betyder att du måste vara med på träffarna för att kunna bli godkänd på kursen.
Träff 1: 2 november 2022, kl 08.30 - 12.00
Träff 2: 10-11 november 2022, kl 08.30 - 12.00
Träff 3: 24-25 november 2022, kl 08.30 - 12.00 (24 november obligatorisk)
Träff 4: 1-2 december 2022, kl 08.30 - 12.00
Träff 5: 7 december 2022, kl 09.30 - 12.00 (obligatorisk)
Träff 6: 11 januari 2023, kl 08.30 - 15.00 (obligatorisk)
På träffarna kommer både teoretiska och praktiska moment att diskuteras. De obligatoriska träffarna innehåller examinationer genom muntliga presentationer vid seminarium. Den information du behöver kommer att finnas på kurssidan på Canvas. Där kan du även kommunicera med din lärare och dina kursare.
Denna kurs är en fristående kurs, men ingår även i magisterprogrammet Arbetsliv och hälsa, Umeå universitet samt är valbar inom masterprogrammet för arbetsterapi och fysioterapi, Umeå universitet. Kursen ges gemensamt med kursen Fysioterapi: Arbetsförmåga och rehabilitering till arbetslivet.
Fäll ihopÅsa Svedmark
Universitetslektor
090-786 6182
e-post: asa.svedmark@umu.se
Aktivera ditt Umu-id
Som student behöver du ett Umu-id (ditt användarkonto). Ditt Umu-id använder du för att till exempel
När du är ny student får du automatiskt ett användarkonto när du antagits, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.
Så här aktiverar jag mitt Umu-id.
Det här funkar ju inte. Hjälp!
Om du får problem att att logga in eller aktivera ditt Umu-id så kontakta IT-supporten Servicedesk där du kan ställa frågor och få hjälp.
Fäll ihopSkaffa Umu-kort
När du är på våra campus i Umeå och Örnsköldsvik kommer du att behöva ett Umu-kort. Det är ett kort som fungerar som
Du får inte kortet automatiskt, utan måste själv ansöka om att få det.
Fäll ihopDigitala studiestartsföreläsningar 10-13 januari
Har du inte pluggat hos oss tidigare så kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 10-13 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Föreläsningarna är ca en timme lång och ges i Zoom. Vad vill du veta mer om?
Tillgång till hela Microsoft Office 365
Under din studietid har du gratis tillgång till hela Microsoft Office 365. I Office 365 ingår bland annat Teams, Word, Excel, Powerpoint, Whiteboard Forms, din studentmejl och en mängd andra tjänster. Allt för att underlätta studierna och ditt samarbete med andra studenter. För att få tillgång till Office behöver du först aktivera ditt Umu-id.
Office 365 och hur jag installerar det.
Fäll ihopOm något krånglar finns Infocenter
Infocenter hjälper dig med det du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student. Här kan du till exempel få hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare. Infocenter håller till i huset Universum, mitt på Campus Umeå.
Hitta till Infocenter på Campus Umeå (Mazemap).
Infocenter – ger svar, hjälp och vägledning.
Fäll ihop