TILL DIG SOM ÄR ANTAGEN PÅ KURSEN
Du är antagen till kursen Juridisk översiktskurs vid Juridiska institutionen. Här hittar du viktig information om vad du behöver göra innan kursstart. Du kan även läsa lite mer om kursen, universitetet och livet som student. Hittar du inte de svar du behöver här, så hör av dig till oss via kontaktformuläret längst ned på sidan. Välkommen till kursen, vi ses i augusti!
Om du har blivit antagen och vill ha din plats, eller vill stå kvar som reserv, behöver du inte svara på det andra antagningsbeskedet.
Är du inte längre intresserad av din plats är det fint om du lämnar återbud så att en reserv kan få den. Återbud gör du enklast på Mina sidor på Antagning.se. Är den möjligheten stängd går det bra att lämna återbud på Studentwebben (logga in med ditt Umu-id) eller kontakta ansvarig institution.
Om du behöver stöd för funktionsnedsättning måste du ansöka om det i god tid innan utbildningen börjar. Läs mer om vilket stöd du kan få och hur du ansöker på vår studentwebb.
Fäll ihopNär du har tackat ja till din plats, måste du registrera dig på kursen. För den här kursen ska du själv registrera dig på Studentwebben innan kursstart. Webbregistreringen öppnar den 22 augusti och funktionen kommer att vara öppen till och med den 30 augusti.
För att du ska kunna registrera dig på kursen krävs det att du är antagen till kursen och att du har aktiverat ditt Umu-id. Umeå universitet erbjuder alla studenter ett användarkonto i samband med antagningen och mer information hittar du nedan, under rubriken: "Ny vid Umeå universitet".
Under fliken ”Registrering” på webbplatsen https://www.umu.se/student/mina-studier/sa-funkar-studentwebben/ finns mer information som beskriver hur registreringen går till.
Fäll ihopSe mer information om hur du förbereder dig inför kursstart nedan.
Välkommen till kursen!
Kursstart: Kursen inleds med en kursintroduktion tisdagen den 30 augusti kl. 14:30. Därefter hålls en föreläsning i allmän rättslära.
Till det första övningstillfället bör du ha skaffat en lagbok (se nedan) samt kursboken
- Svensk Juridik av Persson, Mats, Giertz, Magdalena, Hellstadius, Åsa, Nilsson, Mattias, Reichel, Jane, Sjödin, Erik, Ågren, Jack och Åhman, Karin, Wolters Kluwer, 2020
Undervisningens upplägg: Undervisningen sker i form av föreläsningar, seminarier samt övningar. För seminarierna gäller obligatorisk närvaro (enligt närmare anvisningar som meddelas vid kursstarten). Undervisningens innehåll framgår i stora drag av schemat och kursplanen. På kursen tillämpas ett problembaserat lärande. Syftet med det problembaserade lärandet är att ni ska träna på att använda er av den juridiska metoden för att lösa juridiska problem. För att syftet med undervisningen ska kunna uppnås är det viktigt att ni arbetar aktivt i mindre basgrupper (grupper på 4-6 studenter). Under kursens gång kommer ni att inför varje seminarietillfälle tilldelas uppgifter som ni förväntas förbereda och jobba aktivt med i basgrupperna.
Seminarierna: Under seminarierna redovisas och diskuteras seminarieuppgifterna basgruppsvis. Detta kräver att studenterna har arbetat med frågorna tillsammans i basgrupperna innan seminarierna. Basgruppsindelningen sker strax efter kursstart.
OBS! Alla seminarier förutsätter att studenterna är väl förberedda och aktivt deltar i diskussioner och förberedande basgruppsarbete.
Examination: En skriftlig tentamen avslutar kursen, se kursplanen.
Kurslitteratur:
- Svensk Juridik av Mats Persson, Magdalena Giertz, Åsa Hellstadius, Mattias Nilsson, Jane Reichel, Erik Sjödin, Jack Ågren, Karin Åhman, Norstedts Juridik, 2020 (upplaga 2).
Lagbok är helt nödvändig och behövs redan vid kursstart eftersom vi bl.a. inleder kursen med lagboksövningar. På den här kursen spelar det ingen roll vilken sorts lagbok du använder (blå, svart eller grön etc. – de finns i olika varianter och prisklasser). Lagboken bör dock vara så ny som möjligt. OBS! Det är studentens eget ansvar att hålla sig med gällande lagtext. Begagnade lagböcker säljs för 500 kr/st. på studentexpeditionen.
Fäll ihop
Undervisningens upplägg: Undervisningen sker i form av föreläsningar, seminarier, handledningsseminarier samt övningar. För seminarierna gäller obligatorisk närvaro (enligt närmare anvisningar som meddelas vid kursstarten). Undervisningens innehåll framgår i stora drag av schemat och kursplanen. På kursen tillämpas ett problembaserat lärande. Syftet med det problembaserade lärandet är att ni ska träna på att använda er av den juridiska metoden för att lösa juridiska problem. För att syftet med undervisningen ska kunna uppnås är det viktigt att ni arbetar aktivt i mindre basgrupper (grupper på 4-6 studenter). Under kursens gång kommer ni att inför varje seminarietillfälle tilldelas uppgifter som ni förväntas förbereda och jobba aktivt med i basgrupperna.
Seminarierna: Under seminarierna redovisas och diskuteras seminarieuppgifterna basgruppsvis. Detta kräver att studenterna har arbetat med frågorna tillsammans i basgrupperna innan seminarierna. Basgruppsindelningen sker strax efter kursstart.
OBS! Alla seminarier förutsätter att studenterna är väl förberedda och aktivt deltar i diskussioner och förberedande basgruppsarbete.
Examination: En skriftlig tentamen avslutar kursen, se kursplanen.
Kurslitteratur:
- Svensk Juridik av Mats Persson, Magdalena Giertz, Åsa Hellstadius, Mattias Nilsson, Jane Reichel, Erik Sjödin, Jack Ågren, Karin Åhman, Norstedts Juridik, 2020 (upplaga 2).
Lagbok är helt nödvändig och behövs redan vid kursstart eftersom vi bl.a. inleder kursen med lagboksövningar. På den här kursen spelar det ingen roll vilken sorts lagbok du använder (blå, svart eller grön etc. – de finns i olika varianter och prisklasser). Lagboken bör dock vara så ny som möjligt. OBS! Det är studentens eget ansvar att hålla sig med gällande lagtext. Begagnade lagböcker säljs för 500 kr/st. på studentexpeditionen.
Fäll ihop
Aktivera ditt Umu-id
Som student behöver du ett Umu-id (ditt användarkonto). Ditt Umu-id använder du för att till exempel
När du är ny student får du automatiskt ett användarkonto när du antagits, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.
Så här aktiverar jag mitt Umu-id.
Det här funkar ju inte. Hjälp!
Om du får problem att att logga in eller aktivera ditt Umu-id så kontakta IT-supporten Servicedesk där du kan ställa frågor och få hjälp.
Fäll ihopSkaffa Umu-kort
När du är på våra campus i Umeå och Örnsköldsvik kommer du att behöva ett Umu-kort. Det är ett kort som fungerar som
Du får inte kortet automatiskt, utan måste själv ansöka om att få det.
Fäll ihopDigitala studiestartsföreläsningar 10-13 januari
Har du inte pluggat hos oss tidigare så kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 10-13 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Föreläsningarna är ca en timme lång och ges i Zoom. Vad vill du veta mer om?
Tillgång till hela Microsoft Office 365
Under din studietid har du gratis tillgång till hela Microsoft Office 365. I Office 365 ingår bland annat Teams, Word, Excel, Powerpoint, Whiteboard Forms, din studentmejl och en mängd andra tjänster. Allt för att underlätta studierna och ditt samarbete med andra studenter. För att få tillgång till Office behöver du först aktivera ditt Umu-id.
Office 365 och hur jag installerar det.
Fäll ihopOm något krånglar finns Infocenter
Infocenter hjälper dig med det du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student. Här kan du till exempel få hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare. Infocenter håller till i huset Universum, mitt på Campus Umeå.
Hitta till Infocenter på Campus Umeå (Mazemap).
Infocenter – ger svar, hjälp och vägledning.
Fäll ihop