På den här kursen ska du själv registrera dig på studentwebben under tiden 24 Augusti - 6 September 2020. Om du inte har registrerat dig på studentwebben senast den 6 September förlorar du din plats på kursen. Anvisningar finns på https://www.umu.se/student/mina-studier/registrering-pa-kurs/
För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt användarkonto, Umu-id, se nedan.
På grund av rekommendationer kring distansering under pågående pandemi kan moment som normalt skulle ha genomförts på campus komma att genomföras via lärplattform och webbkonferensverktyg. Beslut om detta fattas utifrån kursens förutsättningar samt Umeå universitets prioriteringar.
Kursen går två gånger i veckan (3 timmar per vecka) antingen måndag och onsdag eller tisdag och torsdag, olika tider. Du väljer den dag och tid som passar dig bäst vid registrering.
Grupp 1 Mån/Ons 10.30-12:00 Grupp 2 Mån/Ons 13.00-14:30
Lärare Eva Westergren
Grupp 3 Tis/Tors 10:30-12.00 Grupp 4 Tis/Tors 13.00-14:30
Bok vi använder är: Rivstart A1+A2", Levy Scherrer, Paula; Lindemalm Karl, (2014) senaste versionen. ISBN 978-91-27-43420-2.
I den här kursen kommer vi att använda lärplattformen Canvas som komplement till undervisningen. När du registrerat dig får du tillgång till den och du loggar in med ditt Umu-id. Länk till lärplattformen är: https://canvas.umu.se
Vänligen glöm inte att välja grupp i Canvas efter registering.
Det du behöver tänka på innan du börjar, samlat på ett och samma ställe på webben. Både för dig som studerar på campus eller för dig som läser helt på distans. Kommer jag trivas? Kommer jag hitta någonstans att bo? Få nya vänner? Vi kanske inte kan ge dig alla svar, men visar dig var du hittar information. Välkommen!
Om du får problem att aktivera ditt Umu-id eller att logga in vänder du dig till Servicedesk. Där hittar du svar på vanliga frågor, manualer och kan ställa frågor och få hjälp.
Som student har du gratis tillgång till hela Microsoft Office 365 under din studietid. I Office 365 ingår bland annat Teams, Word, Excel, Powerpoint, Whiteboard Forms, din studentmejl och en mängd andra tjänster som kan underlätta din studietid och ditt samarbete med andra studenter. För att få tillgång till Office behöver du först aktivera ditt Umu-id.
Studentkårerna arbetar för att du ska ha inflytande över dina studier och din studiesituation. De hjälper till att knyta ihop studietiden med näringslivet för din framtida karriär och om du skulle uppleva problem med din utbildning, kan du få hjälp. Ta chansen att vara med och bestämma.
Det är inte bara dina rättigheter kårerna bevakar. Som medlem i en studentkår är du också med och formar organisationen. Ska kåren driva pubar, caféer, gym? Kanske ordna bio, konserter eller föreläsningar?
Det är inte längre obligatoriskt att vara medlem i en studentkår, men det finns som du ser fortfarande många fina anledningar att vara med.
Mitt på campus Umeå i huset Universum (ja, det heter så) ligger Infocenter – den plats du alltid kan vända dig till för att få svar, hjälp och vägledning. Här hittar du allt du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student i en, kanske, ny stad. Här får du till exempel hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Infocenter kan svara på de flesta frågor, och har de inte ett svar direkt så vet de var och hur de vägleder dig vidare.