Hoppa direkt till innehållet
printicon

Om WCMM

Styrgrupp, director och co-director för Wallenberg centrum för molekylär medicin utses av rektor vid Umeå universitet. WCMM utgör organisatoriskt en arbetsenhet under Medicinska fakulteten. Till centret hör en Scientific Advisory Board med externa ledamöter.

Director

Tommy Olsson, professor vid
Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Telefon: 090-785 18 45
E-post: tommy.g.olsson@umu.se

Co-Director

Maréne Landström, professor vid
Institutionen för medicinsk biovetenskap
Telefon: 090-785 24 58
E-post: marene.landstrom@umu.se

Forskningssamordnare

Maria Israelsson Nordström
Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Telefon: 090-785 32 72
E-post: maria.nordstrom@umu.se

Ekonom

Tobias Näslund, ekonom
Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin,
Telefon: 070-647 92 34
E-post: tobias.naslund@umu.se

Styrgrupp

Katrine Riklund, ordförande,
prorektor Umeå universitet,
Telefon: 070-397 96 84
E-post: katrine.riklund@umu.se

Patrik Danielson, vice ordförande,
dekan Medicinska fakulteten,
Telefon: 090-786 58 93
E-post: patrik.danielson@umu.se

Clas Ahlm, professor
FOU direktör,
Västerbotten läns landsting
Telefon: 090-785 23 09
E-post: clas.ahlm@umu.se

Bernt Eric Uhlin, professor
Institutionen för molekylärbiologi
Telefon: 090-785 67 31
E-post: bernt.eric.uhlin@umu.se

Anders Bergh, professor
Institutionen för medicinsk biovetenskap
Telefon: 070-609 04 07
E-post: anders.bergh@umu.se

Helena Edlund, professor
Umeå centrum för molekylär medicin (UCMM)
Telefon: 090-785 44 29
E-post: helena.edlund@umu.se

Lars Nyberg, professor
Umeå Centre for Functional Brain Imaging (UFBI)
Telefon: 070-609 27 75
E-post: lars.nyberg@umu.se

Lars Björck, professor
Knut och Alice Wallenbergs stiftelse (KAW)
Telefon: 046-222 44 92
E-post: lars.bjorck@med.lu.se

Tommy Lidström,
Studentrepresentant, Umeå Universitet
Telefon: 076-8410463
E-post: tommy.lidstrom@umu.se

Scientific Advisory Board

SAB består av fyra externa ledamöter verksamma inom WCMMs fyra ämnesområden.

Professor Gisou van der Goot (infektionsbiologi)
EPFL School of Biological Sciences, Global Health Institute, Lausanne, Schweiz

Professor Juha Rinne (neurovetenskap)
Turku PET Centre, Åbo universitet, Finland

Professor Anne-Lise Børresen-Dale (cancer)
Institutt för Kreftforskning, Radiumhospitalet, Universitet i Oslo, Norge

Professor Jonathan Seckl (metabola sjukdomar inklusive diabetes)
SAB ordförande
Centre for Cardiovascular Science, The Queens Medical Research Institute, Edinburghs universitet, Storbritannien