Hoppa direkt till innehållet
printicon

Om WCMM

Styrgrupp, director och co-director för Wallenberg centrum för molekylär medicin utses av rektor vid Umeå universitet. WCMM utgör organisatoriskt ett centrum vid Medicinska fakulteten och administreras av Kansliet för medicin. Till centret hör en Scientific Advisory Board med externa ledamöter.

Director

Lars Nyberg, professor
Institutionen för Strålningsvetenskaper
Telefon: 070-609 27 75
E-post: lars.nyberg@umu.se

Co-Director

Tommy Olsson, professor
Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Telefon: 090-785 18 45
E-post: tommy.g.olsson@umu.se

Ekonom

Tobias Näslund, ekonom
Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Telefon: 070-647 92 34
E-post: tobias.naslund@umu.se

Forskningssamordnare

Maria Israelsson Nordström
Kansliet för Medicin
Telefon: 090-786 56 71
E-post: maria.nordstrom@umu.se

Styrgrupp

Katrine Riklund, ordförande
Prorektor Umeå universitet
Telefon: 070-397 96 84
E-post: katrine.riklund@umu.se

Anna Arnqvist, vice ordförande
Vicedekan för forskning Medicinska fakulteten
Telefon: 090-786 65 39
E-post: anna.arnqvist@umu.se

Clas Ahlm, professor
FOU direktör
Västerbotten läns landsting
Telefon: 090-785 23 09
E-post: clas.ahlm@umu.se

Helena Edlund, professor
Umeå centrum för molekylär medicin (UCMM)
Telefon: 090-785 44 29
E-post: helena.edlund@umu.se

Lars Björck, professor
Knut och Alice Wallenbergs stiftelse (KAW)
Telefon: 046-222 44 92
E-post: lars.bjorck@med.lu.se

Per Arvidsson, Platform Director 
Drug, Discovery & Development, SciLifeLab; Karolinska Institutet
Telefon: 08-524 813 98
E-post: per.arvidsson@ki.se

Scientific Advisory Board

SAB består av fyra externa ledamöter verksamma inom WCMMs fyra ämnesområden.

Professor Gisou van der Goot (infektionsbiologi)
EPFL School of Biological Sciences, Global Health Institute, Lausanne, Schweiz

Professor Juha Rinne (neurovetenskap)
Turku PET Centre, Åbo universitet, Finland

Professor Anne-Lise Børresen-Dale (cancer)
Institutt för Kreftforskning, Radiumhospitalet, Universitet i Oslo, Norge

Professor Jonathan Seckl (metabola sjukdomar inklusive diabetes)
SAB ordförande
Centre for Cardiovascular Science, The Queens Medical Research Institute, Edinburghs universitet, Storbritannien