SEEC: Spårelement vid Elektrifierad Cementtillverkning
Forskningsprojekt
I detta samarbetsprojekt arbetar forskare med att lösa några av de återstående flaskhalsarna för att i industriell skala elektrifiera produktionen av cementklinker och därmed bana väg för mer klimatsmarta byggmaterial.
Projektet syftar till att generera nya termodynamiska data för mindre- och spår-ämnen och
utveckla jämviktsmodeller som sedan införlivas för att beskriva effekten på klinkerns faser
(alite, belite, aluminat, ferrit) under elektrifierade och konventionella förhållanden.
Experimentell validering av modeller kommer att utföras med hjälp av laboratorie-,
pilotplasma-ugnar och konventionella industriugnar. Avancerade analysmetoder ska
tillämpas för att bedöma fasernas sammansättning, bildning av fasta lösningar samt
spårämnens flyktighet och lakbarhet.
Finansieras av Impact Innovation / Swedish Metals and Minerals / Vinnova, Heidelberg Materials Cement Sverige AB, Föreningen mineralteknisk forskning (MinFo) och Umeå universitet.
Medverkande institutioner och enheter vid Umeå universitet
Projektet behandlar omställning av cementklinkerproduktion genom elektrifiering med hjälp av plasmabrännare med CO₂-bärgas. Denna nya metod eliminerar förbränning av fossila bränslen, vilket minskar direkta CO₂-utsläpp och genererar en ren CO₂-processgas som är lämplig för koldioxidavskiljning, -användning och -lagring. Elektrifieringen medför en fundamentalt annorlunda processmiljö. Dessa förändringar påverkar det termokemiska beteendet hos mindre- och spår-ämnen i råmjöl. Dessa ämnen är kända för att påverka klinkerns fasbildning, cementets reaktivitet och lakning.
Projektet syftar till att generera nya termodynamiska data för mindre- och spår-ämnen och utveckla jämviktsmodeller som sedan införlivas för att beskriva effekten på klinkerns faser (alite, belite, aluminat, ferrit) under elektrifierade och konventionella förhållanden. Experimentell validering av modeller kommer att utföras med hjälp av laboratorie-, pilotplasma-ugnar och konventionella industriugnar. Avancerade analysmetoder ska tillämpas för att bedöma fasernas sammansättning, bildning av fasta lösningar samt spårämnens flyktighet och lakbarhet.
Resultaten kommer att stödja den industriella uppskalningen av elektrifierad klinkerproduktion hos Heidelberg Materials och bidra till utformningen av koldioxidsnåla cementprodukter. Projektet är i linje med hållbarhetsmål för Agenda 2030.