"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

Forskning inom medie- och kommunikationsvetenskap

Här kan du läsa mer om forskningsämnet medie- och kommunikationsvetenskap samt vilka forskningsprojekt och publikationer som gjorts inom området.

Inom MKV-ämnet på Institutionen för kultur- och medievetenskaper bedrivs olika typer av forskning; studier av makt- och identitetskonstruktioner, strategisk kommunikation, mediehistoria, mediedidaktik, digitala medier samt miljö- och vetenskapskommunikation. 

Den mediehistoriska forskning som bedrivs inom ämnet använder sig inte sällan av ett brett mediebegrepp med fokus på mediernas inbördes relationer och på materiellt handfast mediering – ofta i dialog med kulturhistorisk forskning. Inom miljö- och vetenskapskommunikation dominerar snarare diskursanalytiska syn- och tillvägagångssätt, medan det inom strategisk kommunikation främst handlar om enkät- och intervjubaserade empiriska studier av hur organisationer uppnår sina övergripande strategiska mål. Den samtida forskningen om digitala medier har en mängd förtecken, från visuella kommunikationsstudier och undersökningar av sociala medier och nya journalistiska praktiker till mjukvaruinspirerad forskning.

Digitaliseringen av medielandskapet innebär stora utmaningar för den medie- och kommunikationsvetenskapliga forskningen. En av dem handlar just om att parallellt med att studera teknologins effekter och det mediebruk den leder till, också i ökande grad ifrågasätta själva teknologin och den "interaktivitet" som produceras genom nya gränssnitt och dataprotokoll.

Ämnets doktorander är bland annat sysselsatta med avhandlingsprojekt inom såväl digitala medier, strategisk kommunikation och mediehistoria som mediedidatik. I det senare fallet ägnas avhandlingsprojekt åt sociala medier och förskola samt hur gymnasieskolan på senare år anpassats till en övergripande medielogik i exempelvis marknadsföringshänseende.

Nyheter inom ämnet

Liisa Kääntä
Liisa Kääntä, Vasa universitet, föreläste om medier och klimat

Liisa Kääntä från Vasa universitet gästade institutionen och föreläste om klimatklokt boende i medier.

Camila Emboava Lopes
Digitala strategier bland ursprungsbefolkningar i Brasilien

En ny avhandling belyser vikten av och strategier inom medieproduktion hos ursprungsbefolkningar i Brasilien.

Ny antologi om sanningskrisen i världen
Ny antologi om sanningskrisen i världen

En ny antologi behandlar sanningskrisen, det postfaktiska samhället och medielandskapets förändringar.

Personal inom MKV

Här hittar du oss som arbetar inom ämnet medie- och kommunikationsvetenskap.

Högre seminariet i MKV

Schema för högre seminariet i MKV.

Schema för högre seminariet i MKV

september

Högre seminariet, mkv: Maja Rintala
ons
16
sep
Högre seminariet, mkv: Maja Rintala
Tid 13:00 - 15:00 16 september 13:00 - 15:00
Plats HUM F. 429 (HB425)

Seminarium. Högre seminariet i medie- och kommunikationsvetenskap. Mittseminarium för Maja Rintala.

oktober

Högre seminariet, mkv: Anabela Carvalho
ons
14
okt
Högre seminariet, mkv: Anabela Carvalho
Tid 13:00 - 15:00 14 oktober 13:00 - 15:00
Plats HUM.F.429 (HB425)

Seminarium. Högre seminariet i medie- och kommunikationsvetenskap. André Baltz presenterar aktuell forskning.

Högre seminariet, mkv: Petter Bengtsson
ons
21
okt
Högre seminariet, mkv: Petter Bengtsson
Tid 13:00 - 15:00 21 oktober 13:00 - 15:00
Plats HUM.F.429 (HB425)

Seminarium. Högre seminariet i medie- och kommunikationsvetenskap. Slutseminarium för Petter Bengtsson. Särskild läsare är Emil Stjernholm, LU.

november

Högre seminariet, mkv: Peter Jakobsson, Uppsala universitet
ons
11
nov
Högre seminariet, mkv: Peter Jakobsson, Uppsala universitet
Tid 13:00 - 15:00 11 november 13:00 - 15:00
Plats HUM.F.429 (HB425)

Seminarium. Högre seminariet i mkv. Peter Jakobsson presenterar boken Nationens fiender. Populistisk mediekritik i en tid av demokratisk tillbakagång (2026).

Högre seminariet, mkv: Carina Tenor
ons
18
nov
Högre seminariet, mkv: Carina Tenor
Tid 13:00 - 15:00 18 november 13:00 - 15:00
Plats HUM.F.429 (HB425)

Seminarium. Högre seminariet i medie- och kommunikationsvetenskap. Carina Tenor berättar om sin avhandling.

december

Högre seminariet, mkv: Lotten Wiklund
ons
16
dec
Högre seminariet, mkv: Lotten Wiklund
Tid 13:00 - 15:00 16 december 13:00 - 15:00
Plats HUM.F.429 (HB425)

Seminarium. Högre seminariet i medie- och kommunikationsvetenskap. Mittseminarium för Lotten Wiklund.

Senast uppdaterad: 2023-10-05