"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Publicerad: 2026-07-01

Färre beteendeproblem hos treåringar som fått järntillskott

NYHET Friska, ammande spädbarn som får tillskott av järn visar färre aggressiva beteenden vid 3 års ålder jämfört med barn som inte fått tillskott. Det visar ny forskning vid Umeå universitet. Men mer forskning behövs innan man eventuellt kan rekommendera järntillskott för alla.

– Våra resultat är lovande, men det behövs fler välgjorda studier som kontrollerar till exempel hur ärftlighet och faktorer i uppväxtmiljön spelar in i barns beteende, säger Anna Chmielewska som är docent i pediatrik vid Institutionen för klinisk vetenskap vid Umeå universitet.

Studien omfattade 221 friska, fullgångna barn i Sverige och Polen. Hälften av barnen lottades till att få en låg dos extra tillskott av järn varje dag mellan 4–9 månaders ålder, och hälften fick placebo. Vid tre års ålder gjordes en uppföljning där man bland annat tittade på om barnen uppvisade aggressiva och utåtagerande beteenden, koncentrationssvårigheter eller tillbakadraget beteende. Gruppen som fått järntillskott visade färre beteendeproblem än gruppen som fått placebo.

– Det är anmärkningsvärt att gruppen som fick järntillskott inte hade någon minskad risk för järnbrist, men de fick fortfarande vissa positiva effekter av järntillskott, säger Anna Chmielewska.

Vanligtvis mäter man kroppens tillgång på järn med ett blodprov. Men det speglar inte tillgången på järn i hjärnan, där det kan uppstå järnbrist innan det märks i ett blodprov.

– Vi saknar bioindikatorer för hur mycket järn som finns tillgängligt i hjärnan. Samtidigt vet vi att järn av avgörande för hjärncellernas uppbyggnad och funktion, säger Anna Chmielewska.

Anna Chmielewskas forskargrupp ska nu göra en uppföljande studie av samma barn vid 8 års ålder för att se om effekterna kvarstår. Hypotesen är att en bättre tillgång till järn i hjärnan leder till färre beteendeproblem.

– De första tre åren av livet är en kritisk period för hjärnan. Vi vet också att var femte barn under fem år har järnbrist. Jag hoppas att våra resultat ska kunna ge underlag för rekommendationer som gör att färre barn utvecklar allvarliga beteendeproblem, säger Anna Chmielewska.

Om studien

Svensson, L.K., Chmielewski, G., Domellöf, M., Konarska, Z., Pieścik-Lech, M., Späth, C., Szajewska, H., Chmielewska, A. Iron in breastfed infants and behavior at 3 years: a randomized trial. Sci Rep 16, 18664 (2026). https://doi.org/10.1038/s41598-026-56401-z

Kontakta forskare

Anna Chmielewska
Universitetslektor, specialistutbildad läkare
E-post
E-post