NYHET
- Att mötas på det här sättet är inte bara viktigt, utan nödvändigt, säger vicerektor Cathrine Norberg om ULF-bazaren där representanter för skolor och högskolor träffades.
Den 10 mars arrangerades mötesplatsen ULF bazar. Bazaren är en återkommande mötesplats för de skolor och lärosäten som är engagerade i den nationella verksamheten ULF (utbildning, lärande och forskning). Den här gången träffades 90 personer som på olika sätt deltar i ULF-verksamheten.
Syftet med verksamheten är att skapa förutsättningar för praktiknära forskning och att skolor och lärosäten ska utveckla kunskap tillsammans. Temat för bazaren var därför Kunskapsproduktion i samverkan.
Sara Viklund, Institutionen för estetiska ämnen och Piteå kommun
BildBergmark
– Det är viktigt att lärare ses som producenter av kunskap, inte bara konsumenter. I mitt arbete vill jag synliggöra hur forsknings- och praktikperspektiv kan berika varandra, säger Sara Viklund som var en av presentatörerna under dagen.
Sara är kommundoktorand vid Umeå universitet samtidigt som hon arbetar som biträdande vetenskaplig ledare i Piteå kommun. Med 23 års erfarenhet som gymnasielärare har hon en stark förankring i skolans praktik.
I sitt föredrag gav hon inspel på hur man kan minska gapet mellan forskning och praktik. Hon berörde även hur parterna kan utveckla kunskap tillsammans och utjämna maktrelationer i forskningsprocesser.
Sara Viklund är en engagerad och drivande kraft i Nordnoden som är en av fem noder inom det nationella ULF. Noderna består av lärosäten och skolhuvudmän som samverkar genom lokala ULF-avtal. Umeå universitet koordinerar arbetet inom Nordnoden.
En nödvändig mötesarena
Cathrine Norberg, vicerektor vid Umeå universitet
BildMattias Pettersson
Cathrine Norberg, vicerektor vid Umeå universitet är ledamot i den nationella styrgruppen för ULF och ordförande i Nordnodens styrgrupp.
– Att mötas på det här sättet är inte bara viktigt, utan nödvändigt. Vårt gemensamma mål är att ge barn, elever och studenter utbildning av hög kvalitet. Det kräver att vi förstår varandras uppdrag, utmaningar och möjligheter. När forskning och praktik samarbetar skapas förutsättningar för utveckling som vi inte kan åstadkomma på egen hand, säger Cathrine Norberg.
Nästa ULF-bazar är den 1 oktober.
– Jag ser fram emot fortsatt dialog och samarbete inom ULF. Genom ULF skapar vi förutsättningar för långsiktig kompetensförsörjning i skolan och att forskning får genomslag i klassrummen. Samtidigt får universitetet ta del av den praktiknära kunskap som finns i våra skolor och vi stärker lärarutbildningens relevans, avslutar Cathrine Norberg.