Om Lars Levi Laestadius
Född: 10 januari 1800 i Jäckvik, Arjeplogs socken
Död: 1861 i Pajala
Yrke: Präst, botaniker och väckelseledare
Lars Levi Laestadius var en svensk präst med visst samiskt påbrå, verksam i norra Sverige under 1800-talet. Han var kyrkoherde i Karesuando, senare i Pajala och blev en central gestalt i den religiösa väckelse som kom att kallas laestadianismen. Rörelsen fick stor betydelse bland samer, tornedalingar och nybyggare i norra Skandinavien och spreds senare till Finland, Norge och Nordamerika.
Vid sidan av prästgärningen var Laestadius en framstående botaniker. Han deltog i internationella forskningssammanhang, samarbetade med Vetenskapsakademien och medverkade i den franska Rechercheexpeditionen på 1830-talet.
I kyrkoböcker och husförhörslängder finns Laestadius dokumenterad både tillsammans med sin familj – hustrun Brita Cajsa Alstadius och deras barn – och som verksam präst. Hans anteckningar i husförhörslängderna ger unika inblickar i 1800-talets samhälle, människors livsvillkor och hans egna tankar.
Aktuell: Gestaltas av Gustaf Skarsgård i Disney+-serien Koka björn, baserad på Mikael Niemis roman med samma namn.