Om boken
Boken Dark romanticism: literature, art, and the body utforskar de mörka regionerna av romantikens fantasier i slutet av 1700-talet och början av 1800-talets litteratur och konst. Den avslöjar den påtagliga och ljuva ångesten kring människokroppen i verk av Henry Fuseli, William Blake och Mary Shelley, med fokus på diskussionerna om njutning och smärta, liv och död, skönhet och monstruositet.
Var och ett av de undersökta verken kretsar på något sätt kring nedbrytningen av en idealiserad kropp för att belysa övergången från organisk till fragmenterad form. Detta tillvägagångssätt innebär att omorientera konventionella berättelser om romantiken kring framväxten av ett visuellt paradigm.
Genom att engagera sig i tryckkulturer, estetisk diskurs, anatomisk konst samt naturhistorisk kunskap som cirkulerade i England vid sekelskiftet, kultiverar mörk romantik visuell litteratur och argumenterar för att litterära och bildliga element är oskiljaktiga när fantasin är i arbete.