Ny plattform stärker proteomik i Umeå – ger snabbare analyser
NYHET
Proteomikplattformen vid Umeå universitet gör det möjligt att analysera tusentals proteiner med lokalt stöd. Satsningen ska komplettera nationell infrastruktur och öppna för fler forskningsprojekt och samarbeten.
Iker Valle Aramburu och André Mateus, förståndare för UPP.
Bild Simon Jönsson
Ökad kapacitet och snabbare tillgång
Satsningen innebär att fler forskare får tillgång lokalt till avancerade proteomikanalyser vilket förhoppningsvis leder till kortare väntetider. Plattformen har möjliggjorts tack vare stöd från Kempestiftelserna, i samarbete mellan Kemiska institutionen, MIMS samt Teknisk-naturvetenskaplig fakultet.
Plattformen erbjuder stöd genom hela processen, från projektdesign till provförberedelser till analys och tolkning av resultat. Forskare kan få hjälp att planera experiment, skicka in prover och få tillbaka både data och en inledande analys som underlag för vidare studier. Arbetssättet syftar till att göra det lättare att ta nästa steg i forskningen.
– Vår styrka är den lokala närheten. Vi kan arbeta snabbt, ha en tät dialog med användarna och korta köer, säger André Mateus, en av två föreståndare vid plattformen.
Möjliggör nya typer av analyser
Med den utökade kapaciteten blir det möjligt att identifiera vilka proteiner som finns i komplexa prover, jämföra proteinnivåer mellan exempelvis frisk och sjuk vävnad samt studera effekter av läkemedel eller mutationer. Plattformen gör det också möjligt att hitta biomarkörer kopplade till olika sjukdomstillstånd.
Samtidigt är ambitionen inte att ersätta nationella infrastrukturer, utan att komplettera dem. Den lokala tillgängligheten ger fler forskare möjlighet att testa idéer, utveckla projekt och få snabb återkoppling.
På sikt kan satsningen bidra till nya samarbeten och ytterligare investeringar i avancerad utrustning.
– Målet är att bygga upp en stark lokal verksamhet som på sikt kan utvecklas vidare och hålla sig i framkant rent tekniskt, säger André.
André Mateus och Iker Valle Aramburu tillsammans med Shaochun Zhu, Staff scientist på Umeå Proteomikplattform.
BildSimon Jönsson
Del av ett bredare omics-utbud
Med proteomikplattformen på plats finns nu ett komplett utbud av så kallade omics-metoder i Umeå, vilket öppnar för kombinerade analyser och nya forskningsmöjligheter inom flera områden.
– Med proteomik på plats har vi nu en komplett omics‑portfölj i Umeå. Det öppnar nya möjligheter att kombinera olika typer av data och angripa forskningsfrågor från flera håll, säger Iker Valle Aramburu.
Den typen av sammanhållen och tillgänglig forskningsinfrastruktur är samtidigt en central förutsättning för att möjliggöra avancerade studier, attrahera externa projekt och bygga konkurrenskraftiga forskningsmiljöer över tid.