"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Publicerad: 2026-06-01

Skrivardagar i Strömbäck gav fokus och utbyte för doktorander

NYHET Under tre dagar i maj samlades doktorander inom det utbildningsvetenskapliga området i Strömbäck för att skriva, utbyta erfarenheter och få nya perspektiv på avhandlingsarbetet. De deltar i en forskarskola vid Umeå universitet.

Den 25–27 maj genomfördes skrivardagar i Strömbäck för doktorander i forskarskolan inom det utbildningsvetenskapliga området – en forskarskola som samlar doktorander från olika ämnen och ska stärka utbildningsvetenskaplig forskning vid Umeå universitet.

Utgångspunkt i doktorandernas behov

Dagarna utgick från vanliga utmaningar i avhandlingsskrivandet och planeringen byggde på önskemål från doktoranderna.

– Vi vill ge doktoranderna tid att fördjupa sig i sitt skrivande och samtidigt lära av varandra. Det stärker både texterna och arbetet med avhandlingen, säger Kirk Sullivan, vetenskaplig ledare för forskarskolan.

Syftet var att ge doktoranderna en gemensam miljö för skrivande, reflektion och erfarenhetsutbyte. Skrivardagarna skulle också stärka skrivprocessen genom kollegialt lärande och samtal om möjligheter och utmaningar i avhandlingsarbetet. Totalt deltog 14 doktorander som antagits till forskarskolan under åren 2020–2024. Det gav möjlighet till erfarenhetsutbyte mellan doktorander i olika skeden av utbildningen.

– När doktorander i olika faser möts skapas både igenkänning och nya perspektiv. Det stärker gemenskapen i forskarskolan och kan också ge ny energi i det egna arbetet, säger Kim Wickman, biträdande vetenskaplig ledare för forskarskolan.

AI, skrivstrategier och gemensam reflektion

Under dagarna tog deltagarna upp teman som revidering, redigering, AI som stöd i skrivandet och strategier för att hantera utmaningar i skrivprocessen. De diskuterade också hur AI-verktyg kan användas på ett etiskt, kritiskt och ansvarsfullt sätt. Samtalen handlade bland annat om hur AI kan hjälpa till med textstruktur, idéutveckling och språkgranskning, men också om forskarens ansvar, öppenhet och akademisk integritet. Programmet gav dessutom tid för reflektion om det fortsatta avhandlingsarbetet och gemensamma samtal mellan deltagare, föreståndare och inbjudna föredragshållare.

En miljö för fokus och arbetsro

För många deltagare var det viktigt att få arbeta ostört i en miljö som gav fokus. Strömbäck valdes eftersom platsen ger goda möjligheter till koncentrerat skrivande, reflektion och kollegialt utbyte. Anläggningen ligger strax söder om Umeå, nära havet, och förenar en historisk miljö med närhet till naturen. Den lugna omgivningen gjorde det lättare att lämna vardagens rutiner och fokusera på avhandlingsarbetet.

– Att sitta ostört och fokusera på avhandlingsarbetet, men också få input från andra doktorander som man inte träffar varje dag, var väldigt givande, säger Sophia Rudeberg, doktorand vid Pedagogiska institutionen och ordförande i Doktorandföreningen i utbildningsvetenskap.