Banden till markerna – öppet seminarium med forskare från Várdduo
tor
22
okt
Torsdag 22 oktober, 2026kl. 13:00 - 15:30
Hummelhonung (HUM.D.210) och Zoom
Banden till markerna: anknytningen till markerna och förlusten av den i samiska samhällen
Välkommen till ett öppet seminarium med forskare från Várdduo – Centrum för samisk forskning.
Seminariet behandlar samiska förhållanden ur ett historiskt och samtida perspektiv. Särskilt uppmärksammas hur historiska processer formar dagens förståelse av traditionella marker, kultur och rättigheter, samt hur dessa aspekter påverkas av de samhälleliga, politiska och ekonomiska förändringar som präglar Sápmi i vår tid.
Gudrun Norstedt talar om Ett gränsfall. Medborgarskap och rättigheter till betesmarker i nordligaste Fennoskandien 1850–1950.
Åsa Össbo presenterar Att skydda renskötarnas mark? De motstridiga resultaten av odlingsgränsens dragning genom Norrbottens län 1867–1890.
Kristina Sehlin MacNeil belyser Omtvistade marker, föränderliga världar: Samers och urfolks relationer till mark i en era av geopolitiska förändringar.
Seminariet är en del av seminarieserien Sápmi och dess kulturhistoria.
Serien lyfter frågor som rör samisk historia, kultur och samtid genom forskare och kulturutövare som delar med sig av kunskap, perspektiv och erfarenheter.
Seminarieserien är ett samarbete mellan Várdduo – Centrum för samisk forskning, Kin museum för samtidskonst, Tjállegoáhte - Författarcentrum Sápmi, Stockholms konstnärliga högskola och HDK-Valand.
Seminariet arrangeras i ett hybridformat, med möjlighet till deltagande både på plats och via Zoom.