"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Publicerad: 2025-09-29

Elitidrottsstudent Ebba Stenman vinner världscupen i rullskidor

NYHET Ebba Stenman har nyligen tagit hem både den totala världscupen och sprintcupen i rullskidor. Hon kombinerar elitidrott med studier vid Umeå universitet och förenar framgångsrikt två ambitiösa karriärsspår.

Ebba Stenman satsar målmedvetet på dubbla karriärer vid Umeå universitet genom att kombinera elitidrott med studier. Genom att vinna både den totala världscupen och sprintcupen i rullskidor har hon etablerat sig som en av de främsta i disciplinen – en prestation som vittnar om att långsiktig träning och hårt arbete ger resultat.

–Det känns jättekul! Det betyder mycket och är ett kvitto på att jag utvecklas som längdskidåkare och för det mesta gör rätt saker, säger hon om sina färska världscuptitlar.

Dubbla karriärer – en balansakt som kräver planering

Ebba läser Kompletterande pedagogiska utbildning för årskurs 7–9 och gymnasiet med inriktning Specialidrott. Hon har sedan tidigare en examen från Tränarprogrammet med inriktning mot idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi – en utbildning som ger henne värdefulla insikter i sin egen träning och utveckling.

Att kombinera elitidrott med universitetsstudier är en utmaning som kräver struktur och framförhållning. Ebba har hittat strategier som gör det möjligt att lyckas med båda delarna.

– Att planera är det viktigaste för att jag ska kunna få ihop studier och en elitsatsning. Jag har även dragit ned på studietakten för att hinna med både studier, träning och återhämtning.

Stöttning från Längdskidåkningens kompetenscentrum

Sedan flera år tillbaka är Ebba antagen till Längdskidåkningens kompetenscentrum (LKC) vid Idrottshögskolan i Umeå. Där får hon möjlighet att utvecklas både som idrottare och student.

– LKC har hjälpt mig med bra tränarstöd och en träningsgrupp som är stöttande och peppande. Att få möjlighet att göra avstämningspass i idrottslabbet är också av stor betydelse för min utveckling, säger Ebba. 

Hon har tydliga mål med sin satsning inom längdskidåkning.

– Först och främst vill jag se hur bra jag kan bli, men jag har även drömmar om att bli etablerad i världscupen på vintern och bli uttagen till VM.

Tips till andra elitidrottande studenter

Med erfarenhet av att balansera två krävande spår – elitidrott och högre utbildning – delar Ebba med sig av sina råd till andra som vill göra samma resa.

– Var bra på att planera men våga även att ta det lite lugnt ibland. Underträning är alltid bättre än överträning!