Välkommen till arbetsterapeutprogrammets information om auskultation och verksamhetsförlagd utbildning.
Auskultation är studenternas första kontakt med arbetsterapeutisk verksamhet. Den äger rum i termin 1, under studenternas andra kurs på programmet.
Verksamhetsförlagd utbildning, VFU
Arbetsterapeutprogrammet ser teoretisk och verksamhetsförlagd utbildning som en helhet och varandras förutsättningar. Det övergripande syftet med VFU-kurserna är att studenten med successivt ökande kunskaper och färdigheter ska uppnå de kompetenskrav som Sveriges Arbetsterapeuter beskriver gäller för en legitimerad arbetsterapeut. Studenterna ska också tillägna sig ett förhållningssätt som överensstämmer med arbetsterapeutens etiska kod.
Programmet har tre obligatoriska kurser inom VFU
VFU 1, 7,5 hp, i termin 4 VFU 2, 7,5 hp i termin 5 VFU 3, 15 hp, i termin 6
Varje kurs på universitetsnivå har en kursplan. Kursplanen innehåller bland annat mål som studenterna ska uppnå under kursen, vilka vanligen benämns som förväntade studieresultat, FSR.
Med utgångspunkt från kursplanens FSR ska studenten ta aktivt ansvar för sitt lärande. Innehåll och uppgifter under VFU kännetecknas av att arbetsterapeutiska teorier, modeller och aktuell forskning integreras och reflekteras i praxis. Beträffande de uppgifter som studenterna har under VFU-kurserna är dessa tänkta att studenterna ska arbeta självständigt med. Vid behov kan de få stöd av sin kontaktlärare. Under samtliga tre VFU-perioder finns kontaktlärare vid arbetsterapeutprogrammet som resurser för handledare och studenter.
Juridiskt ansvar
Under VFU gäller samma lagar för studenter som för övrig personlig avseende sekretess, journalskrivning och ansvar. Handledarens och studentens ansvar är reglerad i Hälso- och sjukvårdslagen. Alla studenter vid universitet och högskolor omfattas även av en personskadeförsäkring, vilken motsvarar en arbetstagares skydd vid arbetsskada.
Information om auskultationen i termin 1 och VFU-kurserna i termin 4, 5 och 6 återfinns nedan:
Termin 1
Under kursen Arbetsterapi – Professionen och ämnet, introduceras studenterna i ämnet arbetsterapi och yrket som arbetsterapeut. I kursen ingår en auskultation som omfattar 2 dagar. Syftet med auskultationen är att studenterna ska få en bättre och djupare förståelse för vad arbetsterapi innebär. De har innan dessa dagar haft föreläsningar om yrkets kompetenser och yrkespraxis, samt introducerats i de teoretiska modellerna Model of Human Occupation (MOHO) och Person-Environment-Occupation (PEO). Studenterna har även fått introduktion i kommunikation och professionellt bemötande, yrkets etik och övergripande om lagstiftning. De är informerade om sekretess och hygienföreskrifter. Innan auskultationen godkänner studenterna en sekretessförbindelse i Praxia.
Uppgift: Studenterna har som uppgift under auskultationen, att samtala med handledaren om den kliniska vardagen som arbetsterapeut. Utöver detta ska studenten själv identifiera någon praktisk situation som kan kopplas till MOHO. Efter auskultationen sker ett bedömningstillfälle där studenterna presenterar sina intryck och erfarenheter från sina auskultationer vid ett seminarium. Studenterna skriver en rapport om den del av auskultationen som är relaterad till MOHO.
Termin 4
Det övergripande målet med Verksamhetsförlagd utbildning 1, är att studenter ska utveckla delar av de kompetenser som beskrivs av Sveriges Arbetsterapeuter och utveckla sitt professionella förhållningssätt och sitt kliniska resonemang. Färdigheter inom bemötande och kommunikation i relation till klient betonas.
Kursintroduktion Innan studenterna kommer ut till sina verksamheter har de haft en halv dags introduktion med genomgång av uppgifter och den teori som dessa bygger på. Under denna introduktion börjar studenterna även formulera mål kring personliga färdigheter, styrkor och begränsningar. Dessa mål ska diskuteras med handledaren under kursens gång. Vad som gäller för närvaro/frånvaro och tid för uppgifter är också något som tas upp under introduktionen.
Uppgifter Kursen innehåller två uppgifter. Den ena uppgiften syftar till att studenterna ska beskriva hur de tillämpar sin tillägnade kunskap och sina tillägnade färdigheter avseende de inledande stegen i en arbetsterapiprocessmodell. Den andra uppgiften innebär att studenterna reflekterar över sina olika upplevelser och erfarenheter under VFU:n med syfte att utveckla sin professionalitet som arbetsterapeut.
Avslutande seminarium Under kursens sista dag träffas studenter och kontaktlärare i mindre grupper för ett seminarium där uppgift 2 presenteras. Dessa seminarier innebär ett utbyte av erfarenheter som både studenter och kontaktlärare brukar uppleva som mycket positivt.
Termin 5
Det övergripande målet med Verksamhetsförlagd utbildning 2, är att studenterna ska fortsätta utveckla delar av de kompetenser som beskrivs av Sveriges Arbetsterapeuter och utveckla sitt professionella förhållningssätt och kliniska resonemang. Färdigheter inom bemötande och kommunikation i relation till klient, anhöriga, kollegor och andra professioner betonas.
Kursintroduktion Innan studenterna kommer ut till verksamheterna har de haft en halv dags introduktion med genomgång av uppgifter och den teori som dessa bygger på. Även i denna kurs ska studenterna formulera mål kring personliga färdigheter, styrkor och begränsningar, vilket ges utrymme till under introduktionen. Dessa mål ska diskuteras med handledaren under kursens gång.
Uppgifter Kursen innehåller tre uppgifter. Den ena uppgiften syftar till att studenterna ska beskriva hur de tillämpar sin tillägnade kunskap och sina tillägnade färdigheter avseende de avslutande stegen i en arbetsterapiprocessmodell. Den andra uppgiften innebär att studenterna reflekterar över sina olika upplevelser och erfarenheter under VFU:n med syfte att utveckla sin professionalitet som arbetsterapeut. Den tredje uppgiften syftar till att studenterna ska börja upptäcka hur en verksamhets organisation kan inverka på arbetsterapeutens yrkesutövning.
Avslutande seminarium Under kursens sista dag träffas studenter och kontaktlärare i mindre grupper för ett seminarium där uppgift 2 presenteras. Dessa seminarier innebär ett utbyte av erfarenheter som både studenter och kontaktlärare brukar uppleva som mycket positivt.
Termin 6
Det övergripande målet med Verksamhetsförlagd utbildning 3, 15 hp, är att studenter ska uppnå delar av de kompetenser som beskrivs av Sveriges Arbetsterapeuter och tillägna sig ett förhållningssätt som överensstämmer med Etisk kod för arbetsterapeuter.
Innan studenterna kommer ut till sina verksamheter har de haft en halv dags introduktion med genomgång av uppgifter och den teori som dessa bygger på. Under denna introduktion börjar studenterna även formulera mål kring personliga färdigheter, styrkor och begränsningar. Dessa mål ska diskuteras med handledaren under kursens gång.
Uppgifter Kursen innehåller två uppgifter. Den ena uppgiften syftar till att studenterna ska lära sig ett sätt att planera verksamhetsutveckling med utgångspunkt i den verksamhet där VFU:n genomförs. Under sin planering utgår studenterna från Nolans förbättringsmodell. Den andra uppgiften innebär att studenterna reflekterar över sina olika upplevelser och erfarenheter under VFU:n med syfte att utveckla sin professionalitet som arbetsterapeut.
Avslutande seminarium Under kursens sista dag/dagar träffas studenter och kontaktlärare i mindre grupper för ett seminarium där både uppgift 1 och 2 presenteras. Dessa seminarier innebär ett utbyte av erfarenheter som både studenter och kontaktlärare brukar uppleva som mycket positivt.
VFU 2 Anna Johansson 090 – 786 70 39 anna.johansson01@umu.se
VFU 3 Maria Larsson 090-786 90 93 maria.larsson01@umu.se
Postadress Arbetsterapeutprogrammet Institutionen för samhällsmedicin och rehabilitering Biologihuset Umeå universitet 901 87 Umeå
PRAXIA
Praxia är ett digitalt system för studenter och verksamheter för planering, genomförande och uppföljning av den verksamhetsförlagda utbildningen, VFU, och kliniska praktiken.