Välkommen till Handelshögskolan vid Umeå universitet. Jag heter Monika Larsson och är din programvägledare. På den här sidan hittar du viktig information som du behöver innan terminsstart. Varmt välkommen till Handelshögskolan vid Umeå universitet!
På det här programmet ska du registrera dig via studentwebben innan kursstart. (Registrering på första kursen aktiverar registrering på programmet). Det kan du göra från och med den 22/8 till och med den 29/8 kl. 24:00. För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt Umu-id.
För samtliga moment på alla våra kurser använder vi lärplattformen Canvas.
Där hittar du allt du behöver för kursen, som till exempel schema, instruktioner för uppgifter och övningar, lista över kursdeltagare och meddelanden från läraren. Du loggar in i Canvas med ditt aktiverade Umu-id på Umeå universitets studentwebb. Kurshemsidan publiceras i Canvas senast den dag då kursen startar.
Umeå universitet studentwebb; Här hittar du generell information om allt möjligt som du behöver veta när du är student vid Umeå universitet.
Handelshögskolans studentwebb; Handelshögskolan har samlat specifik information för er ekonomstudenter på vår egen studentwebb. Här hittar du information om schema, tentamen, praktik, uppsats, utlandsstudier, examen och karriär. Här hittar du även kontaktuppgifter till oss som arbetar med studentstöd och vägledning på Handelshögskolan så hör gärna av dig om du har några frågor.
Kontaktinformation till mig, Monika Larsson, som är programvägledare är telefon: 090-786 60 87 och e-post: cep.usbe@umu.se
Under semesterntiden svara jag på mail ett fåtal gånger.
Infocenter är öppet hela sommaren. Dem når du på telefon 090-7865000 eller via formuläret nedan.
Umu-id är ditt användarkonto. Det behöver du för att kunna registrera dig på utbildningen. När du är ny student får du automatiskt ett Umu-id, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.
Umu-id kommer du behöva när du ska: • registrera dig på kurser • lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat • kolla din studentmejl • skaffa Umu-kort • använda datorer i datorsalar och universitetets wifi.
När du är på något av våra campus kommer du behöva ett Umu-kort. Umu-kortet är personligt och fungerar som passerkort, kopieringskort och lånekort. Allt i ett. För att få tillgång till kortet måste du själv ansöka om det.
Om du inte har pluggat hos oss tidigare kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 9-12 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Tittar gör du var du vill, föreläsningarna ges i Zoom. Det här får du vet mer om:
Sök det pedagogiska stöd du har rätt till på direkten. Då är det fixat när terminen börjar och du bara vill komma i gång med utbildningen.
Du kan få stöd om du till exempel har dyslexi, adhd eller nedsatt syn. Beroende på dina behov finns olika typer av stöd. Vanligt är att en får anteckningsstöd, längre skrivtid eller anpassning av sitt kursmaterial. Målet är helt enkelt att göra det lättare för dig att plugga på lika villkor.
Infocenter, möjligen de bästa vi har. De hjälper dig genom de första veckorna som ny student. Kanske behöver du hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokalerna eller snabbt stämma av med en studievägledare? Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare.
Infocenter håller till i Universum, huset mitt på Campus Umeå. Det är bara att du hör av dig om något krånglar.