Välkommen som student till Sociologiska institutionen! Vi ser fram emot att träffa dig på kursen. Här hittar du information du behöver inför kursstart.
Du behöver registrera dig själv på kursen via webben. Du registrerar dig på din egen studentsida på www.umu.se/student. För att kunna göra detta krävs att du har aktiverat ditt användarkonto (Umu-id). Läs mer om detta längre ner i välkomstbrevet under rubriken Aktivera ditt Umu-id.
Webbregistreringen är öppen 11 januari – 18 januari. Det är viktigt att du registrerar dig under den perioden, annars kan du förlora din studieplats.
Du får tillgång till kursen i lärplattformen en vecka före kursen startar. Observera att informationen på kurssidan i lärplattformen kan komma att uppdateras närmare kursstart.
Uppsatskursen introduceras i början av terminen och du förväntas kontakta kursansvarig lärare, se nedan, senast 18 januari 2021 så att ni gemensamt kan påbörja planeringen av förberedelser, möjliga ämnesområden och möjliga metodval. Det är nödvändigt att ha kontakt med kursansvarig och därefter lämna in uppsatsidé enligt instruktioner för att bli tilldelad handledare. Se kursplan och även dess övriga föreskrifter.
Logga in på lärplattformen och följ sidan "Uppsats C/avancerad nivå". Använd ditt Umu-id för inloggning (se nedan).
Vid frågor och för att meddela att man tänkt skriva uppsatsen ska du kontakta kursansvarig lärare Åsa Gustafson, se kontaktuppgifter här: https://www.umu.se/personal/asa-gustafson/
Behörighetskravet är att du ska ha läst 90 hp i sociologi inklusive examensarbete på grundnivå, kursen Sociologisk teori och praktik 15 hp eller motsvarande på avancerad nivå, samt ytterligare 45 hp på avancerad nivå varav minst 15 hp sociologi.
Du som är antagen med villkor måste uppfylla behörighetskravet före du kan registreras på kursen.
Vid frågor kan du vända dig till Sociologiska institutionen via e-post: sociologi@umu.se
I kursplanen finns information om kursens innehåll. Litteratur till uppsatsen väljs i samråd med handledare.
Uppsatskursen startas upp redan i början av terminen. Du kommer att under hela terminens gång följa en uppsatsstrimma. I denna kommer du att förbereda dig inför ditt uppsatsskrivande, diskutera ditt uppsatsämne samt bli tilldelad handledare. Uppsatsstrimman omfattar föreläsningar, seminarier och praktiska övningar. Vid slutet av terminen kommer du att presentera din uppsats vid ett oppositionsseminarium.
Observera att uppsatsstrimman innehåller obligatoriska undervisningstillfällen som eventuellt, beroende på Covid-19 anpassningar, kommer att hållas på plats i Umeå.
Har du inte pluggat hos oss tidigare så kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 10-13 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Föreläsningarna är ca en timme lång och ges i Zoom. Vad vill du veta mer om?
Under din studietid har du gratis tillgång till hela Microsoft Office 365. I Office 365 ingår bland annat Teams, Word, Excel, Powerpoint, Whiteboard Forms, din studentmejl och en mängd andra tjänster. Allt för att underlätta studierna och ditt samarbete med andra studenter. För att få tillgång till Office behöver du först aktivera ditt Umu-id.
Infocenter hjälper dig med det du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student. Här kan du till exempel få hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare. Infocenter håller till i huset Universum, mitt på Campus Umeå.