Framtidens skolledare – möjligheter och utmaningar
Att vi har duktiga skolledare är en förutsättning för att förskola och skola ska fungera. Idag sker det stora samhällsförändringar som påverkar både värderingar och hur vi ser på kunskap och lärande. För att möta dagens problem och framtidens möjligheter så kommer det just nu många förslag på nationella reformer som direkt påverkar skolledares roller och uppdrag. Vad är viktigt att hålla fast vid och vad behöver förändras för att skapa en skola där elever, lärare och skolledare vill vara och som ger eleverna de kunskaper de behöver? Krävs det ett annat ledarskap och en förändrad rektorsroll? I den här presentationen problematiseras de möjligheter och utmaningar som rektorer står inför de närmaste åren.
Skolan och kunskapens värdegrund – en samtalsföreläsning
Under sin skoltid ska elever få lära sig att fakta sig och samtidigt undan för undan kunna komma underfund med vad det är för poäng med kunskap. Dessvärre ställer omvärldens nuvarande kunskapsförvirring, ibland rentav kunskapsfientlighet, till det genom sin bristande förståelse för just poängen med kunskap. Inuti skolan behövs nu ett levande samtal om kunskapens värdegrunder. Hur påverkar exempelvis en kunskapsdegradering det existentiella
14.45 Presentation parallella seminarium 15.00 Fika 15.30 Parallella sessioner utifrån forskning som bedrivs på Centrum för skolledarutveckling, Umeå universitet (ingen föranmälan till de olika passen).
I detta pass tar vi utgångspunkt i att AI som fenomen och ställer frågor om vad som utgör relevant kunnighet, hur den bör mätas samt hur lärprocessen kan utformas. Därifrån adresserar vi kopplingen till pedagogiskt ledarskap. Hur möter vi det förändringstryck som AI-tekniken ger upphov till? Erfarenheter och tankar är främst gjorda ur ett universitetsperspektiv, men både Oskar och Jonathan har anknytningspunkter till undervisning och utbildning på förskole-, grundskole- och gymnasial nivå.
10.00 Fika
10.30 Parallella sessioner utifrån forskning som bedrivs på Centrum för skolledarutveckling, Umeå universitet (ingen föranmälan till de olika passen).