TILL DIG SOM ÄR ANTAGEN PÅ KURSEN
Välkommen till kursen! I det här välkomstbrevet hittar du viktig information till dig som är antagen till vår fristående kurs Fördjupad farmakoterapi vid Umeå universitet ht-22. Läs igenom informationen noga så får du svar på många frågor. Hittar du inte de svar du behöver här så hör du bara av dig till oss via kontaktformuläret i slutet av sidan, så svarar vi. Kursansvarig är Pia Seidel. Studieadministratör är Nadia Ferry Yassin. Välkommen!
Om du har blivit antagen och vill ha din plats, eller vill stå kvar som reserv, behöver du inte svara på det andra antagningsbeskedet.
Är du inte längre intresserad av din plats är det fint om du lämnar återbud så att en reserv kan få den. Återbud gör du enklast på Mina sidor på Antagning.se. Är den möjligheten stängd går det bra att lämna återbud på Studentwebben (logga in med ditt Umu-id) eller kontakta ansvarig institution.
Om du behöver stöd för funktionsnedsättning måste du ansöka om det i god tid innan utbildningen börjar. Läs mer om vilket stöd du kan få och hur du ansöker på vår studentwebb.
Fäll ihopVi använder oss av webbregistrering på kursen. Webbregistreringen är öppen en vecka före kursstart och stänger 1 vecka efter kursstart. Det är viktigt att du registrerar dig på kursen inom utsatt tid, annars kommer du att förlora din möjlighet att delta på kursen. Mer information om hur registreringen går till hittar du på studentwebben.
Genom att registrera dig vid kursstart kommer du med på kurslistor, får tillgång till kurssajter, du är försäkrad under kursens gång, dina betyg kan registreras och CSN kan se att du studerar.
Får du problem med registreringen ska du kontakta studieadministratör Nadia Ferry Yassin på nadia.ferry@umu.se . Ange alltid namn, personnummer och kurs i meddelandet om du skickar e-post.
Fäll ihopDu är antagen till fristående kursen Fördjupad farmakoterapi 7,5 hp vid Umeå universitet. Jag som är kursansvarig heter Pia Seidel och jag vill med detta brev hälsa dig varmt välkommen till kursen samt passa på att skicka med en del information.
Om du är antagen med villkor måste dessa vara åtgärdade vid kursstart. I annat fall är du inte behörig för att läsa kursen.
Kursstart
Den här kursen ges på distans. Det innebär att du bedriver det mesta av studierna på egen hand med stöd från lärare. Kursmaterialet finner du på lärplattformen Canvas. Kursstarten är den 1:a november.
I Canvas hittar du information om kursen, lista över kursdeltagare och meddelanden från lärare. Där finns också allt lektionsmaterial som videoföreläsningar, patientfallsuppgifter, länkar mm. Canvas används också för informationsutbyte under kursen. Här finns exempelvis möjlighet att ställa frågor till kursansvariga lärare och bilda diskussionsgrupper med övriga kursdeltagare. För att komma in på lärplattformen loggar du in med ditt UmU-id (för mer information, se nedan). Du kommer att få tillgång till kurssidan i Canvas cirka en vecka innan kursen startar.
Kursen i fördjupad farmakoterapi består av sju områden som förutom ett fördjupningsarbete även innefattar teoriavsnitten forskningsmetodik, aktuell forskning inom farmakoterapi, infektioner, antibiotika, vaccinationer/reseprofylax samt läkemedelsmissbruk. De olika teoriavsnitten finns som inspelade föreläsningar eller annat material på kurssajten i Canvas. Fördjupningsarbetet som ingår i kursen är i form av ett grupparbete som löper genom hela kursen, men i praktiken omfattar det ungefär 2 ½ veckas arbete.
Gruppsamtal under fördjupningsarbetet samt handledarsamtal kommer att ske i videomötesprogrammet Zoom. Vid dessa möten används headset och webbkamera. För att kunna delta i dessa möten behöver du ladda ner programmet till din dator. Samtliga guider till Zoom, inklusive hur man installerar programmet, finns här: Zoomguider. På Studentwebben finns en guide till Zoom för studenter och länken till Zooms startsida vid Umeå universitet är Zoom vid UmU. Om länkarna inte fungerar, klistra in länken i adressfältet på din webbläsare.
Obligatorisk träff under kursen
Det ingår en obligatorisk träff i Umeå och den äger rum under vecka 49, med start kl.10 30/11 och avslut senast kl.14 den 1/12.
Under träffen i Umeå redovisar ni gruppvis ert fördjupningsarbete samt opponerar på en annan grupps arbete.
Lokal:SAM.F.116
Obligatoriska moment
Obligatorisk introduktionsföreläsning 1 november kl. 10-11. Zoom-länk: https://umu.zoom.us/my/piaseidel
Examination
Kursen har ingen skriftlig tentamen. Examinerande moment är skriftliga redovisningar av patientfall, muntlig och skriftlig redovisning av fördjupningsarbetet samt opponering av medstudenters arbete. Patientfallen kan lösas med hjälp av föreläsningarna, kurslitteraturen och länkar. Lösningar ska lämnas in i kurssajten i Canvas och fallen ska lämnas in enskilt. För godkänd kurs krävs att samtliga examinerande moment är godkända. De moment man inte klarar får man möjlighet att komplettera max två gånger.
Hur hittar jag till universitetet?
På Umeå universitets hemsida finns information kring hur du hittar till universitetet och hur du hittar rätt på själva universitetsområdet. Under träffen i Umeå kommer vi att vara i Naturvetarhuset. Se följande länk för mer information: Kartor.
Material i kurssajten i Canvas
Information från Läkemedelsverket
Länkar till olika webbsidor
Farmaceutiska specialiteter i Sverige FASS
Läkemedelsboken
Behandlingsrekommendationer från Läkemedelsverket
Kontakta oss
Hör gärna av dig till oss om du har funderingar kring något som rör kursen.
Kursansvarig
Pia Seidel
Tel. 090-786 73 80
E-post: pia.seidel@umu.se
Institutionen för Integrativ Medicinsk Biologi (IMB)
Umeå universitet
901 87 Umeå
Studieadministratör
Nadia Ferry Yassin
Tel. 090-786 95 10
E-post: nadia.ferry@umu.se
Institutionen för Integrativ Medicinsk Biologi (IMB)
Umeå universitet
901 87 Umeå
Aktivera ditt Umu-id
Som student behöver du ett Umu-id (ditt användarkonto). Ditt Umu-id använder du för att till exempel
När du är ny student får du automatiskt ett användarkonto när du antagits, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.
Så här aktiverar jag mitt Umu-id.
Det här funkar ju inte. Hjälp!
Om du får problem att att logga in eller aktivera ditt Umu-id så kontakta IT-supporten Servicedesk där du kan ställa frågor och få hjälp.
Fäll ihopSkaffa Umu-kort
När du är på våra campus i Umeå och Örnsköldsvik kommer du att behöva ett Umu-kort. Det är ett kort som fungerar som
Du får inte kortet automatiskt, utan måste själv ansöka om att få det.
Fäll ihopDigitala studiestartsföreläsningar 10-13 januari
Har du inte pluggat hos oss tidigare så kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 10-13 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Föreläsningarna är ca en timme lång och ges i Zoom. Vad vill du veta mer om?
Tillgång till hela Microsoft Office 365
Under din studietid har du gratis tillgång till hela Microsoft Office 365. I Office 365 ingår bland annat Teams, Word, Excel, Powerpoint, Whiteboard Forms, din studentmejl och en mängd andra tjänster. Allt för att underlätta studierna och ditt samarbete med andra studenter. För att få tillgång till Office behöver du först aktivera ditt Umu-id.
Office 365 och hur jag installerar det.
Fäll ihopOm något krånglar finns Infocenter
Infocenter hjälper dig med det du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student. Här kan du till exempel få hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare. Infocenter håller till i huset Universum, mitt på Campus Umeå.
Hitta till Infocenter på Campus Umeå (Mazemap).
Infocenter – ger svar, hjälp och vägledning.
Fäll ihop