"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

TILL DIG SOM ÄR ANTAGEN PÅ KURSEN

Grundkurs inför fortsatta studier i datavetenskap

Du har blivit antagen till Grundkurs inför fortsatta studier i datavetenskap. Här hittar du information om vad du behöver göra innan kursstart. Om du har några frågor, vänligen kontakta oss genom att använda formuläret i slutet av denna sida. Se även,https://www.umu.se/student/datavetenskap/

Så här börjar du

  • 1. Andra antagningsbeskedet

    Om du har blivit antagen och vill ha din plats, eller vill stå kvar som reserv, behöver du inte svara på det andra antagningsbeskedet.

    Är du inte längre intresserad av din plats är det fint om du lämnar återbud så att en reserv kan få den. Återbud gör du enklast på Mina sidor på Antagning.se. Är den möjligheten stängd går det bra att lämna återbud via Ladok (logga in med ditt Umu-id) eller kontakta ansvarig institution.

    Behöver du ansöka om stöd för funktionsnedsättning?

    Om du behöver stöd för funktionsnedsättning måste du ansöka om det i god tid innan utbildningen börjar. Se vilket stöd du kan få och hur du ansöker.

    Fäll ihop
  • 2. Registrera dig på kursen

    När du har tackat ja till din plats, måste du registrera dig på kursen via studentladok. Det kan du göra från och med 2023-08-21 till och med 2023-09-04.

    Om du inte registrerar dig i tid förlorar du din plats.

    För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt Umu-id.

    OBS:

    Du som har blivit ANTAGEN MED VILLKOR uppfyllde inte behörighetskravet när du gjorde din ansökan.

    En ny bedömning av din behörighet kommer därför göras I SAMBAND MED KURSSTART av  institutionen.

    Uppfyller du då behörighetskravet tas villkoret bort och du kan SJÄLV registrera dig på kursen.

    Detta görs dock för VÄLDIGT många och kan därför ta lite tid, så få inte panik, vi kan alltid hjälpa dig med detta EFTERÅT även om denna självregistering hinner stänga.

    Vi gör personliga bedömningar så om det finns tentor och labbar som INTE HINNER RÄTTAS innan, så kollar vi på det som är gjort på för övrigt och andra kurser, så SE TILL ATT BLI KLAR MED SÅ MYCKET SOM MÖJLIGT!

     

    Fäll ihop
  • 3. Börja kursen

    Mån 2023-08-28

    Tid: 08:00 - 10:00

    Plats: Hörsal UB.A.240 - Lindellhallen 4

    Fäll ihop

Om kursen

  • Programmets/kursens upplägg

    Ett kurspaket bestående av de fyra kurser som ingår på termin 1 på Kandidatprogrammet i datavetenskap:

    5DV223 DV0: Datavetenskapligt tänkande - Schema

    5DV221 Imperativ programmering (C) Schema

    5DV224 DV1: Datatyper och datastrukturer Schema
    5MA186 Algebra och analys för datavetare - Schema

    Efter kursens slut kan du fortsätta läsa resten av programmet genom att söka till senare del av program.

     

    Vad är Basfärdigheter i algebra?

    Basfärdigheter i algebra är en fristående repetitionskurs i matematik som ges veckan innan terminsstart. Kursen rekommenderas för alla studenter som ska påbörja civil- och högskoleingenjörsprogram samt kandidatprogrammen i datavetenskap eller matematik.

    Basfärdigheter i algebra är inte en del av programmen så den behöver sökas separat - anmälningskod UMU-58011: Hitta utbildningar på Antagning.se - Antagning.se

    Alla som söker antas till kursen.

    Undervisningen sker i små lektionsgrupper med handledare som själva är studenter på programmen. Handledarna rekryteras av Umeå naturvetar- och teknologkår (NTK) som också arrangerar mottagningsaktiviteter i anslutning till kursen.

    https://www.umu.se/student/matematik-och-matematisk-statistik/basfardigheter-i-algebra/

     

    Fäll ihop
  • Lärhanteringssystemet Canvas

    Kursen använder lärhanteringssystemet Canvas.

    Du kan logga in i systemet med ditt Umu-id.

    Viktig påminnelse!

    Du behöver vara registrerad på kursen i studiedokumentationssystemet för att kunna påbörja kursen. 

    Fäll ihop
  • Kontakta studieadministrationen

    Har du frågor om dina studier eller frågor om registrering, vänligen kontakta studentexpeditionen på studexp@cs.umu.se

    Fäll ihop

Ny vid Umeå universitet

  • Aktivera ditt Umu-id

    Umu-id är ditt användarkonto. Det behöver du för att kunna registrera dig på utbildningen. När du är ny student får du automatiskt ett Umu-id, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.

    Umu-id kommer du behöva när du ska:
    • registrera dig på kurser
    • lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat
    • kolla din studentmejl
    • skaffa Umu-kort
    • använda datorer i datorsalar och universitetets wifi.

    Jag vill aktivera mitt Umu-id.

    Om du får problem att logga in eller aktivera ditt Umu-id kontakta IT-supporten Servicedesk så får du hjälp.

    Fäll ihop
  • Beställ ditt Umu-kort

    När du är på något av våra campus kommer du behöva ett Umu-kort. Umu-kortet är personligt och fungerar som passerkort, kopieringskort och lånekort. Allt i ett. För att få tillgång till kortet måste du själv ansöka om det.

    Jag ansöker om Umu-kortet på en gång

    Fäll ihop
  • Se på digitala studiestartsföreläsningar

    Om du inte har pluggat hos oss tidigare kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 9-12 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Tittar gör du var du vill, föreläsningarna ges i Zoom. Det här får du vet mer om:

    • Ny på universitetet – en överblick
    • Varför finns studentkåren?
    • IT-tjänster för studenter
    • Studera med funktionsnedsättning
    • Hjälp för att söka, skriva och studera
    • Akademiskt skrivande och studieteknik
    • Din hälsa under studietiden
    • Om existentiell hälsa, mening och balans

    Se datum och tid för varje föreläsning via länken

     

    Fäll ihop
  • Sök stöd vid funktionsnedsättning

    Sök det pedagogiska stöd du har rätt till på direkten. Då är det fixat när terminen börjar och du bara vill komma i gång med utbildningen.

    Du kan få stöd om du till exempel har dyslexi, adhd eller nedsatt syn. Beroende på dina behov finns olika typer av stöd. Vanligt är att en får anteckningsstöd, längre skrivtid eller anpassning av sitt kursmaterial. Målet är helt enkelt att göra det lättare för dig att plugga på lika villkor.

    Följ länken för att lära dig mer om stödet och hur du ansöker.

    Fäll ihop
  • Fråga Infocenter om det krånglar

    Infocenter, möjligen de bästa vi har. De hjälper dig genom de första veckorna som ny student. Kanske behöver du hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokalerna eller snabbt stämma av med en studievägledare? Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare.

    Infocenter håller till i Universum, huset mitt på Campus Umeå. Det är bara att du hör av dig om något krånglar.

    Hitta till Infocenter (Mazemap)

    Infocenter ger hjälp och stöd

    Fäll ihop

Kontakta oss

Ditt meddelande skickas till Infocenter. Vid behov skickar de vidare till den person som är mer insatt i det som din fråga gäller.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR)