"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

TILL DIG SOM ÄR ANTAGEN PÅ KURSEN

Miljöeffekter

Jag vill önska dig välkommen till kursen Miljöeffekter. Jag som skriver heter Tord Andersson och är kursansvarig och lärare på kursen. Har du frågor eller funderingar så får du gärna kontakta mig, tord.andersson@umu.se, eller studievägledare, maria.svensson01@umu.se. Jag ser fram emot en intressant, givande och utvecklande kurs för er alla.

Så här börjar du

  • 1. Tacka ja eller nej

    Om du har blivit antagen och vill ha din plats, eller vill stå kvar som reserv, behöver du inte svara på det andra antagningsbeskedet.

    Är du inte längre intresserad av din plats är det fint om du lämnar återbud så att en reserv kan få den. Återbud gör du enklast på Mina sidor på Antagning.se. Är den möjligheten stängd går det bra att lämna återbud på Studentwebben (logga in med ditt Umu-id) eller kontakta ansvarig institution.

    Behöver du ansöka om stöd för funktionsnedsättning?

    Om du behöver stöd för funktionsnedsättning måste du ansöka om det i god tid innan utbildningen börjar. Läs mer om vilket stöd du kan få och hur du ansöker på vår studentwebb.

    Fäll ihop
  • 2. Registrera dig på kursen

    När du har tackat ja till din plats, måste du registrera dig på kursen. Det gör du själv i Studentwebben mellan 22 augusti - 5 september. Det är viktigt att du registrerar dig under dessa dagar.

    Manual för självregistrering

    För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt Umu-id. Se information under "Ny vid Umeå universitet" här nedan.

    Fäll ihop
  • 3. Börja kursen

    Måndag 29 augusti

    Tid: 15:00

    Plats: KBG201

    Fäll ihop

Om kursen

  • Information Miljöexkursionsveckan 2022

    Välkommen till miljöexkursionsveckan som äger rum under den andra veckan av terminen (måndag den 5 september till och med torsdag den 8 september). Under denna vecka kommer vi att åka på programövergripande obligatoriska exkursioner med övningar, uppgifter och diskussionsfrågor med Umeå som utgångspunkt. Med på exkursionerna är institutionens år 2-studenter på miljö- och hälsoskyddsprogrammet (kursen Miljöeffekter) och geovetenskapsprogrammet (kursen Mark och vatten).

    Vi kommer att vara två medföljande lärare under bussfärderna, Tord Andersson och Tom Korsman som vid behov kommer att kompletteras av andra vid de olika lokalerna.

    Förutom under själva bussturerna så kommer undervisningen att bedrivas utomhus, vilket ställer en del krav på er utrustning om det blåser, regnar eller är blött på en myr. Titta på vårt förslag till packlista så att du inte saknar någon viktig del av utrustningen (framförallt är det kängor/gummistövlar och ordentliga regnkläder som behövs). När detta skrivs är det sol och varmt men det finns definitivt ingen sol-garanti i exempelvis det fjällnära Blaiken i September.

    Tider och översiktligt innehåll:

    Avfärd varje dag kl 8.00 från Universum, åter ca 16.30 förutom tisdag 8/9 då  vi beräknas tillbaka ca 18.30.

    Måndag 5/9: Effekter av vattenkraft (Stornorrfors), fluviala processer och erosion (Öreälven). Torvprovtagning och olika miljötillämpningar.

    Tisdag 6/9: Gruvverksamhet och metalläckage från sulfidhaltigt avfall. Kalkning och efterbehandling (SGU, Blaiken). Stora vindkraftsparker.

    Onsdag 7/9: Marin miljöövervakning och miljöproblematik i Östersjön (UMF Norrbyn). Landhöjningseffekter mm.

    Torsdag 8/9: Traditionellt storskaligt skogsbruk vs. hållbara skogsbruksmetoder. Flurkmark mm.

    Mer information kommer i samband med kursstart men har ni frågor redan nu så skicka ett mail till tord.andersson@umu.se.

    Fäll ihop

Ny vid Umeå universitet

  • Aktivera ditt Umu-id

    Umu-id är ditt användarkonto. Det behöver du för att kunna registrera dig på utbildningen. När du är ny student får du automatiskt ett Umu-id, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.

    Umu-id kommer du behöva när du ska:
    • registrera dig på kurser
    • lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat
    • kolla din studentmejl
    • skaffa Umu-kort
    • använda datorer i datorsalar och universitetets wifi.

    Jag vill aktivera mitt Umu-id.

    Om du får problem att logga in eller aktivera ditt Umu-id kontakta IT-supporten Servicedesk så får du hjälp.

    Fäll ihop
  • Beställ ditt Umu-kort

    När du är på något av våra campus kommer du behöva ett Umu-kort. Umu-kortet är personligt och fungerar som passerkort, kopieringskort och lånekort. Allt i ett. För att få tillgång till kortet måste du själv ansöka om det.

    Jag ansöker om Umu-kortet på en gång

    Fäll ihop
  • Se på digitala studiestartsföreläsningar

    Om du inte har pluggat hos oss tidigare kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 22-25 augusti då vi guidar dig genom studiestarten. Tittar gör du var du vill, föreläsningarna ges i Zoom. Det här får du vet mer om:

    • Ny på universitetet – en överblick
    • Varför finns studentkåren?
    • IT-tjänster för studenter
    • Studera med funktionsnedsättning
    • Hjälp för att söka, skriva och studera
    • Akademiskt skrivande och studieteknik
    • Din hälsa under studietiden
    • Om existentiell hälsa, mening och balans

    Se datum och tid för varje föreläsning via länken.

     

    Fäll ihop
  • Sök stöd vid funktionsnedsättning

    Sök det pedagogiska stöd du har rätt till på direkten. Då är det fixat när terminen börjar och du bara vill komma i gång med utbildningen.

    Du kan få stöd om du till exempel har dyslexi, adhd eller nedsatt syn. Beroende på dina behov finns olika typer av stöd. Vanligt är att en får anteckningsstöd, längre skrivtid eller anpassning av sitt kursmaterial. Målet är helt enkelt att göra det lättare för dig att plugga på lika villkor.

    Följ länken för att lära dig mer om stödet och hur du ansöker.

    Fäll ihop
  • Fråga Infocenter om det krånglar

    Infocenter, möjligen de bästa vi har. De hjälper dig genom de första veckorna som ny student. Kanske behöver du hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokalerna eller snabbt stämma av med en studievägledare? Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare.

    Infocenter håller till i Universum, huset mitt på Campus Umeå. Det är bara att du hör av dig om något krånglar.

    Hitta till Infocenter (Mazemap)

    Infocenter ger hjälp och stöd

    Fäll ihop

Kontakta oss

Ditt meddelande skickas till Infocenter. Vid behov skickar de vidare till den person som är mer insatt i det som din fråga gäller.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR)