Välkommen till institutionen för socialt arbete och kursen Social Work in Sweden, 7,5hp! I det här välkomstbrevet hittar du användbar information om kursen, och för dig som är ny student vid Umeå universitet. Vid frågor är du välkommen att höra av dig till oss via kontaktformuläret nedan!
Om du har blivit antagen till en utbildning eller fått en reservplats behöver du tacka ja för att behålla din plats. Vill du inte ha din plats, kan du låta en reserv få den genom att lämna återbud. Tacka ja eller nej gör du på Mina sidor på Antagning.se senast den 21 juli 2023.
Behöver du ansöka om stöd för funktionsnedsättning?
För att få tillgång till kursen på lärplattformen Canvas och behålla din studieplats behöver du registrera dig. Information om hur du gör det hittar du på studentwebben under Kursregistrering. För att kunna registrera dig på kursen måste du ha aktiverat ditt användarkonto (Umu-id). Se längre ner i detta välkomstbrev under Aktivera ditt användarkonto.
Webbregistreringen är öppen mellan perioden 21 - 30 september. Det är viktigt att du registrerar dig på kursen annars kan du förlora din studieplats.
Canvas
Du får tillgång till kursen i Canvas när du har registrerat dig. Observera att kurssidan i Canvas kan finnas tillgänglig och informationen uppdateras kort innan kursstart.
Schemalänk publiceras här senast 30 dagar innan kursstart.
Schemat kommer att finnas tillgängligt en månad före kursstart. Observera att scheman kan justeras och uppdateras. Kontrollera därför schemat igen i början av kursen.
Umu-id är ditt användarkonto. Det behöver du för att kunna registrera dig på utbildningen. När du är ny student får du automatiskt ett Umu-id, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.
Umu-id kommer du behöva när du ska: • registrera dig på kurser • lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat • kolla din studentmejl • skaffa Umu-kort • använda datorer i datorsalar och universitetets wifi.
När du är på campus Umeå och campus Örnsköldsvik kommer du behöva ett Umu-kort. Umu-kortet är personligt och fungerar som passerkort, kopieringskort och lånekort. Allt i ett. För att få tillgång till kortet måste du själv ansöka om det.
Om du inte har pluggat hos oss tidigare kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 22-25 augusti då vi guidar dig genom studiestarten. Tittar gör du var du vill, föreläsningarna ges i Zoom. Vad vill du veta mer om?
Sök det pedagogiska stöd du har rätt till på direkten. Då är det fixat när terminen börjar och du bara vill komma i gång med utbildningen.
Du kan få stöd om du till exempel har dyslexi, adhd eller nedsatt syn. Beroende på dina behov finns olika typer av stöd. Vanligt är att en får anteckningsstöd, längre skrivtid eller anpassning av sitt kursmaterial. Målet är helt enkelt att göra det lättare för dig att plugga på lika villkor.
Infocenter, möjligen de bästa vi har. De hjälper dig genom de första veckorna som ny student. Kanske behöver du hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokalerna eller snabbt stämma av med en studievägledare? Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare.
Infocenter håller till i Universum, huset mitt på Campus Umeå. Det är bara att du hör av dig om något krånglar.