NYHET
Ny upplaga av boken Brottsoffer – Rättsliga perspektiv publicerades 3 mars 2026. Alla sju författare finns samlade på juridiska institutionen på Umeå universitet. Upplagan är uppdaterad med nya viktiga kapitel om könsrelaterat våld, ekonomiskt våld och barnpornografibrott.
Förlaget Studentlitteratur har kommit ut med en tredje upplaga av boken Brottsoffer – Rättsliga perspektiv med Görel Granström och Ruth Mannelqvist som redaktörer. De har också med sig fem medförfattare: Therese Enarsson, Ann-Sofie Henrikson, Fanny Holm, Lena Landström och Karin Åström. Alla författare har sin hemvist på Juridiska institutionen på Umeå universitet där det bedrivs omfattande forskning på temat brottsoffer. Forskningen är bred och omfattar många olika brott där brottsoffer är särskilt utsatta.
– Det här har varit ett mycket roligt projekt att jobba med och att vi dessutom gjort det här som ett gemensamt projekt i vår forskargrupp gör det hela ännu roligare, säger Görel.
Förutom att boken är uppdaterad enligt den juridiska utvecklingen på området så har det även tillkommit nya kapitel inom könsrelaterat våld, ekonomiskt våld och barnpornografibrott. Boken riktar sig framför allt till studenter som läser juridik och till studenter på polisutbildningen. Boken passar dock även för kurser inom kriminologi och socialt arbete. De som i sitt arbete kommer i kontakt med juridiska frågor kring brottsoffer kan också ha stor nytta av denna bok.
– Genom läroboken får vi möjlighet att komma ut med vår forskning i ett större sammanhang. Brottsofferfrågorna är ständigt aktuella och vi hoppas att vi kan nå en bred publik med boken, säger Görel.