Se ditt schema och dina kurser
Redigera innehåll på umu.se
Anställda medarbetare
Forskar om nukleotidmetabolism – enzymer, reglering och läkemedelsutveckling.
Professor i medicinsk kemi
dNTP: genomets byggstenar
I min forskning studeras egenskaper hos bakterien Helicobacter pylori, som påverkar dess förmåga att orsaka kronisk infektion och sjukdom.
Läkemedelsutveckling mot nukleotidmetabolismen i encelliga parasiter.
Jag forskar på ett komplex transport system (typ 4 sekretionssystem, T4SS) som används av bakterier för att sprida antibiotikaresistens och virulensfaktorer.
Mitt forskningsområde är biomolekylär funktion från molekylär till global skala.
Kasturika är doktorand i Lars-Anders Carlson Lab och undersöker den molekylära mekanismen för enterovirusreplikation med hjälp av biokemi och strukturbiologiska tekniker.
Jag leder en forskargrupp som studerar humana virus och de molekylära mekanismer som de använder för att föröka sig.
http://kbc-support.kbc.umu.se/it
Vi studerar hur genomintegritet bevaras och konsekvenserna av att ändra programmet för DNA-replikation.
Min forskargrupp studerar mitokondriellt DNA och hur dess instabilitet signaleras till resten av cellen.
Forskar om hur bakterier för över DNA mellan sig och därmed sprider t.ex. antibiotikaresistens. Använder framförallt biokemi och strukturbiologi för att studera de processerna.
Min forskning fhandlar om molekylära mekanismer för DNA-reparation och replikering i mänskliga mitokondrier.
Mediatorkomplexet och dess funktion vid transkriptionsreglering på molekylär nivå.
Jag forskar om extracellulära matrixnedbrytande proteaser och deras hämmare.