Programmet är i normalfallet 300 hp. Beroende på vilka ämnen du kombinerar kan programmet bli en termin längre dvs 330 hp. Ämneslärarprogrammet är en utbildning för dig som vill undervisa och handleda unga människor och samtidigt arbeta med ämnen som du är intresserad av. Under utbildningen fördjupar du dig i två undervisningsämnen och du lär dig också hur du i din kommande yrkesroll får elever att lära och utvecklas.
"Vi får förbereda oss ordentligt innan vi själva ska undervisa i klassrummet, det känns bra."
Under ämneslärarprogrammet fördjupar du dina ämneskunskaper, du lär dig om hur lärande går till och hur du som lärare kan stödja elevers lärande. Du får också bekanta dig med styrdokument för skolan och lära en om skolan som organisation. Under sammanlagt en termin testar du att omsätta allt detta i undervisningspraktik, så kallad verksamhetsförlagd utbildning (VFU). Här i Umeå finns hela 18 ämnen att välja bland:
Om du är intresserad av slöjd, hem- och konsumentkunskap, finska och samiska, läs mer här:
Ämnesstudier i slöjd
Ämnesstudier i hem- och konsumentkunskap
Ämnesstudier i finska och samiska (länk kommer inom kort!)
Ämnesstudier (210 eller 240 högskolepoäng fördelade på två ämnen)
Utbildningsvetenskaplig kärna (UVK) (60 högskolepoäng)
Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) (30 högskolepoäng)
Programmet är i normalfallet 300 hp. Beroende på vilka ämnen du kombinerar kan programmet bli en termin längre dvs 330 hp.
Utbildningen består till stor del av studier i de ämnen du valt. Du ansöker till programmet med ett specifikt ingångsämne. Under termin 2 väljer du sedan ditt andraämne.
Läs mer om ämneskombinationer och behörighet inom programmet
Utbildningsvetenskaplig kärna
I utbildningsvetenskapliga kärnan (UVK) behandlas frågor kring kunskap, undervisning och lärande, etik och värdegrund. Här behandlas även det pedagogiska ledarskapet, konflikthantering, sociala relationer och demokrati. Du utbildas i att bedöma elevers lärande och utveckling och hur prestationer kan betygsättas.
Verksamhetsförlagd utbildning - praktik
Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) är en del av utbildningen du genomför på en grundskola och gymnasieskola. Med stöd av en handledare får du träna på att planera, genomföra och utvärdera pedagogisk verksamhet i skolan. Redan under den första terminen genomför du en första av totalt tre VFU-perioder. De efterföljande två VFU-perioderna utförs i dina respektive ämnen, i såväl grundskolans årskurs 7–9 som gymnasieskolan.
Lärarhögskolan tilldelar dig en VFU-placering vid en skola i Västerbottens län, alternativt i någon av de angränsande kommuner som ingått VFU-avtal. För detaljerad information angående VFU och placeringar se VFU-handboken för studenter.
Unik chans till röstträning
Under din utbildning får du en unik chans till röstträning. Undervisning om rösten i läraryrket sker i form av föreläsningar och övningar, med stöd av legitimerade logopeder. Denna omfattning av förebyggande röstvård finns inte vid någon annan lärarutbildning i landet.
Termin 1
6PE185 Ämneslärare som profession (UVK), 6 hp
6PE186 Att vara lärare (VFU), 1,5 hp
6PE187 Lärande och undervisning (UVK), 7,5 hp
6LU006 Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik (UVK), 7,5 hp
6LU007 Etik, demokrati och den heterogena lärandemiljön (UVK), 7,5 hp
Termin 2-4
Ämnesstudier i ingångsämnet, 1-90 hp
Termin 5
6PE226 Utbildningsvetenskap, undervisning och lärande (UVK), 8 hp
6PE238 Bedömning för och av lärande för åk 7-9 och gymnasium (UVK), 11 hp
Att undervisa i ingångsämnet (VFU), 6 hp
6PE223 Specialpedagogik - åk 7-9 och gymnasieskolan (UVK), 5 hp
Termin 6-8
Ämnesstudier i andraämnet, 1-90 hp
Termin 9
Läraryrkets dimensioner - ingångsämne (VFU), 22,5 hpExamensarbete för ämneslärarexamen, 30 hp
Termin 10
Examensarbete för ämneslärarexamen (forts.), 30 hp
6SH016 Profession och vetenskap för ämneslärare (UVK), 7,5 hp
Bild Mattias Pettersson
Arbetet som ämneslärare innehåller kommunikation, ledarskap, kreativitet, beslutsfattande, kunskaper och mycket annat.
Bild Johnér Bildbyrå AB, Maskot Bildbyrå ABDet täta mötet med elever, kollegor och andra personer innebär att ingen dag är den andra lik.
Bild Mostphotos/Katja Kircher Photography ABÄmneslärarexamen med inriktning mot arbete i gymnasieskolan.
Du som har läst kurser som motsvarar minst första terminen på ett program kan söka till senare del av program. Om det finns plats på den termin du är behörig till behöver du inte läsa tidigare terminer på programmet. Även du som redan är student vid Umeå universitet, men vill gå ett annat motsvarande program, kan söka.
Sök senare del av det här programmetDå kan något av de här programmen passa dig bättre:
Kompletterande pedagogisk utbildning årskurs 7-9 och gymnasiet (KPU)
Kompletterande pedagogisk utbildning för forskarutbildade (KPU)
Vidarutbildning av lärare (VAL)
Utländska lärares vidareutbildning (ULV)
I Umeå startar det här lärarprogrammet på höstterminen, vilket innebär att du ska anmäla dig under perioden 15 mars-15 april.
Du väljer ditt ingångsämne i när du söker till programmet. När du sedan börjat på lärarprogrammet väljer du ditt andra ämne.
Läs mer om ämneskombinationer och behörighet.
Jag vill bli lärare med undervisningsämnet textilslöjd, trä- och metallslöjd, eller hem- och konsumentkunskap – hur gör jag då?
Först måste du ha ämnesstudier om minst 90 hp avklarade kurser i ditt undervisningsämne och sedan läsa 90 hp kompletterande pedagogisk utbildning. Information om ämnesstudierna hittar du här:
Slöjd
Hem- och konsumentkunskap
Du måste vara noga med att kontrollera din behörighet för ditt val av det andra ämnet.
Läs mer om ämneskombinationer och behörighet här
Sök till det lärarprogram du är intresserad av. När du har blivit antagen kan du ansöka om att få tillgodoräkna dig de kurser du redan läst vid ett annat universitet.
Om du kommer på att du vill bli lärare efter att du redan har läst ämnena och fått högskolepoäng kan du istället läsa en kompletterande pedagogisk utbildning för att nå en lärarexamen.
Här hittar du mer information:
Kompletterande pedagogisk utbildning åk 7-9 och gymnasieskolan, 90 hp
Om du vill tillgodoräkna dig ett ämne måste du ansöka om tillgodoräknande. Efter att du skickat in din ansökan prövas om de kurser du redan läst motsvarar det som ska ingå i en lärarexamen.
När drömmen om att bli ung mamma var uppfylld påbörjade Lovisa Froms sin nästa dröm – att studera.